Renty: Orzeczenie ZUS opłaca się kwestionować

Sprzeciw od orzeczenia lekarza może dotyczyć stopnia niezdolności do pracy, czasu jej trwania i daty powstania

Publikacja: 16.08.2011 04:54

Niewniesienie sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekreśla szansę na późniejszą drogę sądową. Takie orzeczenie jest dla organu rentowego podstawą do wydania decyzji w sprawie o świadczenie z ubezpieczeń społecznych.

– Osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia odwołania do sądu od niekorzystnej decyzji ZUS. Jednak przed zaskarżeniem tej decyzji powinna zostać wyczerpana dwuinstancyjna procedura na szczeblu ZUS – mówi Elżbieta Dragun, radca prawny z kancelarii Dragun Pietkiewicz we Wrocławiu.

W przeciwnym razie sąd odrzuci odwołanie ubezpieczonego. Mimo to tylko od 10,1 proc. orzeczeń wnoszony jest sprzeciw.

Najłatwiej w Lubuskiem

W zeszłym roku najczęściej odwoływano się od orzeczeń na Opolszczyźnie, Podlasiu i w Zachodniopomorskiem, najrzadziej zaś w województwach lubelskim, kujawsko-pomorskim i śląskim. Największą szansę na zmianę oceny dokonanej przez lekarza orzecznika mają ubezpieczeni w Lubuskiem. Komisje nie zgodziły się tam z wcześniejszymi ustaleniami lekarzy aż w 32,8 proc. wypadków.

7,4 tys.

odwołań dotyczyło rent socjalnych

Niewiele rzadziej, bo aż w 29,4 proc. wypadków, zmieniono orzeczenia na Mazowszu. Najczęściej natomiast komisje podtrzymywały wcześniejsze ustalenia lekarzy w województwie świętokrzyskim (82,5 proc.).

Skarżą się mężczyźni

Większość odwołujących się stanowią mężczyźni cierpiący na choroby układu krążenia, nowotwory i zaburzenia psychiczne. Najczęściej składali sprzeciw od orzeczenia lekarza w sprawach o ustalenie procentowego uszczerbku na zdrowiu. Średni wiek odwołujących się wynosi 48,2 roku.

Od lekarza orzecznika ZUS zależy wiele. Celem prowadzonego przez niego postępowania jest nie tylko ustalenie stopnia niezdolności do pracy czy czasu jej trwania, ale również daty jej powstania.

1,7 tys.

orzeczeń rozpatrywanych przez komisję było podjętych w sprawie rent rodzinnychg

Data może mieć decydujące znacznie np. dla przyznania świadczenia. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS, aby otrzymać rentę, niezdolność do pracy powinna powstać w okresach ubezpieczenia

albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Prawo do sprzeciwu

Jeśli więc lekarz orzecznik ZUS ustali wprawdzie istnienie niezdolności do pracy, ale uzna, że powstała ona w okresie późniejszym niż wymagany do uzyskania świadczenia, od takiego orzeczenia ubezpieczony również powinien wnieść sprzeciw. Wtedy nie narazi się na odrzucenie odwołania przed sądem (uchwała Sądu Najwyższego z 15 marca 2006 r., sygn. II UZP 17/05).

Sprzeciwu od lekarza orzecznika ZUS nie należy mylić ze sprzeciwem wnoszonym do rzecznika praw pacjenta.

– Prawo pacjenta do wniesienia sprzeciwu do rzecznika nie obejmuje orzeczeń lekarskich, dla których jest przewidziana inna prawna droga odwoławcza – tłumaczy Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl

Zobacz serwis

»

Prawo dla Ciebie

»

Świadczenia

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce