PPK: lokata jako alternatywa dla wypłaty. Co dają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Uczestnik PPK, który ma już co najmniej 60 lat, może zacząć wypłatę środków. Alternatywą, po osiągnięciu 60. roku życia, jest przetransferowanie tych środków na rachunek lokaty terminowej. Musi ona jednak spełniać wymagania określone w przepisach.

Publikacja: 14.04.2024 13:41

PPK: lokata jako alternatywa dla wypłaty. Co dają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Foto: Adobe Stock

Głównym celem PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia. Jeżeli uczestnik PPK, który ma już co najmniej 60 lat, wypłaci ze swojego rachunku PPK: 25% środków jednorazowo, a 75% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach (albo 100% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach), nie zapłaci podatku od zysków kapitałowych.

Alternatywą dla rozpoczęcia przez uczestnika wypłaty środków z rachunku PPK jest wypłata transferowa na rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej prowadzony przez bank albo rachunek lokaty terminowej prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK). Przed podjęciem przez uczestnika PPK decyzji o takim transferze środków, powinien on jednak wziąć pod uwagę, że wypłata transferowa na rachunek lokaty - tak jak rozpoczęcie wypłaty środków z rachunku PPK po 60. roku życia - spowoduje, że nie otrzyma on już nowych wpłat ani dopłat rocznych na żaden swój rachunek PPK. Należy także pamiętać, że wypłata transferowa musi objąć całość środków zgromadzonych na rachunku PPK.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach