Czternasta emerytura czeka na podpis prezydenta. Sejm odrzucił poprawki Senatu

Posłowie nie zgodzili się na żadne poprawki Senatu do ustawy o kolejnym, dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

Publikacja: 07.07.2023 21:21

Czternasta emerytura czeka na podpis prezydenta. Sejm odrzucił poprawki Senatu

Foto: Adobe Stock

Czternastka ( bo o nią chodzi) to dodatkowe środki pieniężne wypłacane od dwóch lat w kwocie równej najniższej emeryturze obowiązującej po marcowej waloryzacji.

Z kolei za sprawą ustawy, która czeka już tylko na podpis prezydenta, wejdzie ona do systemu na stałe.

Czternastka będzie ( tak jak do tej pory) przysługiwać osobom, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, czyli pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Jej wypłata ma też być nadal zależna od wysokości pobieranego świadczenia podstawowego. Pełną kwotę dostaną jedynie osoby, u których nie przekraczało ono sumy 2,9 tys. z. Pozostałym wypłata zostanie pomniejszana o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą kryterium, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Natomiast senatorowie proponowali, aby pełną kwotę dostały osoby z miesięczną wypłatą z organu rentowego nieprzekraczającą 120 proc. przeciętnej emerytury, ogłoszonej w Komunikacie prezesa ZUS z 15 lutego 2023 r. Poprawka w tym zakresie nie zyskała akceptacji wśród posłów.

Podobnie zresztą jak inna poprawka, zgodnie z którą zasady wypłaty dodatkowego świadczenia powinny znaleźć się w całości w ustawie. Rząd zostawił sobie bowiem furtkę, która umożliwi mu elastyczne kształtowanie wysokości świadczenia i terminu jego wypłaty w przyszłych latach. Te dwie kwestie mają być bowiem w każdym roku regulowane rozporządzeniami wydawanymi do 31 października danego roku.

Etap legislacyjny: Ustawa czeka na podpis prezydenta

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?