Warunkiem otrzymania becikowego będzie to, aby kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu, co ma potwierdzić zaświadczenie od lekarza. Chodzi o zmotywowanie ciężarnych do badań profilaktycznych. Z obowiązku dostarczania zaświadczeń będą zwolnieni tylko opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka, czyli np. przysposabiający.
Będzie ono potrzebne przy staraniach zarówno o becikowe przysługujące wszystkim bez względu na dochody, jak i o tzw. dodatkowe becikowe dla uboższych, czyli dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Taką zmianę od 1 listopada przewiduje [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294736]ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654). [/link]
– Sam pomysł przedstawiania zaświadczeń wydaje się nadmiernym formalizmem. Najgorsze jest jednak to, że w ustawie brakuje przepisów przejściowych. Jednoznacznie z niej nie wynika, w jakich sytuacjach trzeba będzie żądać zaświadczeń. Znów trzeba będzie się opierać na interpretacjach – uważa Regina Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Społecznych w Bydgoszczy.
[wyimek][b]1 tys. zł [/b]wynoszą: jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka[/wyimek]
Art. 18 ustawy nowelizującej wskazuje jedynie, że obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosowany dopiero od 1 listopada 2009 r.