PO zapowiada rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

- 100 pierwszych dni to oczywiście zmiana zmiana sposobu funkcjonowania prokuratury. To rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego z jednoczesnym wzmocnieniem kompetencji Prokuratora Generalnego i jego odpowiedzialności bezpośrednio przed parlamentem, podobnej odpowiedzialności jak prezesa NIK. Jego kadencja byłaby niezależna od kadencji parlamentu. To drugi z elementów branych pod uwagę - mówił w trakcie jednego z paneli dyskusyjnych w trakcie forum Programowego KO Borys Budka, wiceszef PO.

Aktualizacja: 12.07.2019 17:45 Publikacja: 12.07.2019 17:14

PO zapowiada rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

Foto: Fotorzepa, Michał Kolanko

- Kolejny (element) to uzdrowienie KRS. W tej chwili mamy organ, który działa w niekonstytucyjny sposób. Trzeci - odblokowanie TK. Mamy trzech sędziów-dublerów.  No i szereg rzeczy proceduralnych. Krótsze uzasadnienia wyroków, wzmocnienie fazy elektronicznej - dodał Budka.

Stanowiska prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości koalicja PO-PSL rozdzieliła w 2010 roku - od 31 marca 2010 do 3 marca 2016 roku Prokuraturą Generalną kierował prokurator generalny Andrzej Seremet.

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Polityka
Donald Tusk przedstawił gospodarczy plan rządu. Jak słowa premiera komentuje PiS?
Polityka
Sondaż: Kto wygrałby II turę wyborów prezydenckich? To nie Nawrocki jest najbliżej Trzaskowskiego
Polityka
Jarosław Makowski: Trzy aspekty składają się na nowe otwarcie dla Polski
Polityka
Marcin Kierwiński: W kwestii migrantów cała Europa idzie śladami Donalda Tuska
Polityka
Sondaż: Przebieg kampanii wyborczej wpłynie na głos co drugiego Polaka?