Premier: Wprowadzamy kontrole sanitarne na granicach

Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach granicznych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja: 09.03.2020 14:27 Publikacja: 09.03.2020 12:05

Premier: Wprowadzamy kontrole sanitarne na granicach

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Szef rządu dodał, że decyzja na razie dotyczy czterech przejść na granicy z Niemcami i jednego - z Czechami. Kanclerz Angela Merkel i premier Andrej Babis zostali poinformowani o planach Polski. - Chcę podkreślić, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne również - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Kontrole na granicach, w portach i pociągach

Początkowo kontrola będzie dotyczyć przede wszystkim transportu autobusowego i autokarowego oraz busowego (pojazdu powyżej 8 pasażerów). - Tak, żeby z jednej strony nie zakłócać płynności ruchu na granicy, bo chcemy oczywiście, żeby ten ruch się odbywał, ale z drugiej strony, żeby wyłapywać przypadki, które mogą jednocześnie oznaczać szybsze rozprzestrzenianie się wirusa po całym terytorium Rzeczypospolitej - mówił premier.

Zapowiedział, że w najbliższych dniach kontrole sanitarne zostaną wdrożone także w pociągach - najpierw PKP Intercity, a następnie także w ruchu przygranicznym, gdzie, jak mówił szef rządu, również występuje prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa.

Premier mówił, że w ciągu 2-3 dni planowane jest wdrożenie kontroli na wszystkich przejściach granicznych samochodowych, kolejowych oraz w portach.

"Lepiej zapobiegać niż reagować po fakcie"

Morawiecki oświadczył, że władze przygotowują się na "duży przyrost" liczby osób, które mogą zachorować na koronawirusa. Apelował do osób poddanych kwarantannie o stosowanie się do ograniczeń z niej wynikających.

Podkreślając znaczący wzrost liczby zarażonych w krajach Europy Zachodniej zaapelował też do organizatorów o odwoływanie imprez masowych. - Właśnie imprezy masowe, według naszych analiz, były jedną z przyczyn szybszego rozprzestrzeniania się wirusa w Niemczech czy we Włoszech - zaznaczył Morawiecki. - Mocna rekomendacja do wojewodów, żeby imprezy masowe były odwoływane - dodał. Wcześniej rekomendację w tej materii wydał Główny Inspektor Sanitarny.

- Chcemy szybciej niż inne kraje w Europie przedsięwziąć kroki, które mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - mówił premier. Oceniał, że lepiej zapobiegać i ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa niż "reagować na to po fakcie, kiedy krzywa przyrostu jest już bardzo stroma, tak jak to się stało chociażby, niestety, we Włoszech".

Kamiński: Całość granic polskich zostanie zabezpieczona

- Wdrażamy kompleksowy system ochrony sanitarnej granic. To pierwsze tego typu działanie w Europie. Uważamy, że z uwagi na to iż gros osób zarażonych dociera do Polski z zagranicy musimy wprowadzić nadzwyczajne środki. O godz. 15 zostanie uruchomionych pięć kluczowych punktów - cztery na granicy z Niemcami, jeden - z Czechami - mówił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

- W związku z rozwojem epidemii w Niemczech uważamy, że jest to niezwykle ważne, aby w pierwszej kolejności zabezpieczyć tę granicę. W wypadku Czech jest to przejście, którym kursują środki transportu zbiorowego, głównie z Włoch - dodał.

Minister zaznaczył, że pięć punktów granicznych zostało wybranych nieprzypadkowo. - To są te miejsca, gdzie rejsowe autobusy oraz busy przekraczają polską granicę - dodał.

- W ciągu kilkudziesięciu godzin punkty te zostaną rozszerzone na wszystkie najważniejsze przejścia na granicy zachodniej i granicy południowej. Od wtorku wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone w stu procentach na naszych granicach zewnętrznych, czyli granicach z Ukrainą, Białorusią i Rosją. W ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic polskich zostanie zabezpieczona - oświadczył szef MSWiA dodając, że to zadanie Straży Granicznej, w realizację którego będą też zaangażowane inne służby i instytucje.

- Chcemy objąć kontrolą sanitarną wszystkie autobusy, wszystkie autokary, wszystkie busy, czyli wszystkie środki zbiorowego transportu - zadeklarował.

Kamiński poinformował, że działania sanitarne będą się wiązały z częściową zmianą organizacją ruchu drogowego na przejściach granicznych. Zaapelował do podróżnych o cierpliwość i odpowiedzialność. - To są działania podejmowane w interesie nas wszystkich, w pierwszej kolejności - podróżnych - oświadczył.

Punkty zaczną prace o godz. 15

Komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga poinformował, że punkty kontroli sanitarnej rozpoczną prace o godz. 15 na przejściach granicznych: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki. Punkty będą pracowały przez całą dobę.

Pasażerowie autobusów i busów mają otrzymać specjalne karty, które mają być dostępne w języku polskim i angielskim. W punktach zmierzona zostanie temperatura kierowcy i pasażerów pojazdu. Karta podróżnego zostanie zweryfikowana z dokumentami danej osoby. Jeżeli ktoś z obecnych w pojeździe będzie wykazywał symptomy zarażenia koronawirusem, pojazd zostanie odseparowany i podjęte zostaną dodatkowe czynności - informował komendant SG.

Podkreślił, że w działaniach bierze udział także policja, KAS, straż pożarna, a SG wspomagana jest także przez wojsko, resort zdrowia i wojewodów.

Premier: Chcemy wiedzieć, dokąd te osoby się udają

- Kontrola sanitarna będzie obejmowała mierzenie temperatury, ale przede wszystkim będzie zawierała tzw. formularz lokalizacyjny. Chcemy wiedzieć, dokąd te osoby się udają tak, żeby móc szybko je zlokalizować - mówił Mateusz Morawiecki. W granicznych punktach kontroli mają być karetki.

 - Wiemy, że wirus się rozprzestrzenia szybko, jego natura jest nieznana, szczepionki na niego niestety na razie nie ma i być może przez jakiś czas nie będzie, w związku z tym musimy dobrze przygotować się i ograniczać wszelkie źródła dopływu tego wirusa do Polski i stąd decyzja o kontrolach sanitarnych na granicach - oświadczył szef rządu.

"Spodziewamy się wzrostu liczby zarażonych"

- W najbliższych dniach spodziewamy się istotnego wzrostu liczby pacjentów zarażonych. Apeluję o rozsądek, o spokój. Mamy miejsca w szpitalach zakaźnych, które mogą objąć opieką tych pacjentów. Mamy plan zwiększenia liczby miejsc w szpitalach czy oddziałach zakaźnych. W sytuacji tego wymagającej będziemy mogli przekształcić szpitale w szpitale zakaźne - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak w południe informował resort zdrowia, w Polsce potwierdzono dotąd 16 przypadków koronawirusa i żadnego przypadku śmiertelnego.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła 111 tysięcy, liczba ofiar wynosi prawie 3,9 tys.

Polityka
Rafał Trzaskowski dostał misję międzynarodową. Znamy jego plany na kampanię
Polityka
„Wołodymyr Zełenski to rozumie, oni nie”. Donald Tusk i Radosław Sikorski krytykują PiS i Konfederację
Polityka
Sondaż: Czy Donald Tusk może poprawić sytuację gospodarczą Polski? Polacy sceptyczni
Polityka
Kaczyński odpowiada na wpisy Tuska. „Woli być liderem antyamerykańskiej rebelii”
Polityka
Radosław Sikorski krytykuje działania Donalda Trumpa. „To błąd”