Sondaż: Czy Platforma Obywatelska jest partią prawicową, czy lewicową?

"Czy Pani/Pana zdaniem Platforma Obywatelska jest obecnie formacją prawicową, centroprawicową, centrową, centrolewicową czy lewicową" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 06.06.2021 07:30 Publikacja: 06.06.2021 07:08

Sondaż: Czy Platforma Obywatelska jest partią prawicową, czy lewicową?

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

arb

Platforma Obywatelska powstała w 2001 roku - w tamtym czasie była ugrupowaniem skupiającym głównie polityków konserwatywno-liberalnych. W pierwszych latach swojego istnienia postrzegana była jako ugrupowanie centroprawicowe, a przed wyborami parlamentarnymi w 2005 roku mówiło się o powstaniu koalicji PO-PiS, która miała odsunąć od władzy rządzące wówczas SLD.

Ostatecznie koalicja taka nie powstała, PO znalazła się w opozycji do PiS, a rząd stworzyła dwa lata później - z Polskim Stronnictwem Ludowym. Rząd ten przetrwał do 2015 roku.

W ostatnich latach - już w opozycji - partia wyraźnie przesunęła się na lewo tworząc Koalicję Obywatelską w skład której wchodzi liberalna Nowoczesna oraz lewicowa Inicjatywa Polska i Zieloni.

Z kolei w ostatnich tygodniach z Platformy Obywatelskiej usunięci zostali politycy uważani za przedstawicieli jej konserwatywnego skrzydła - posłowie Ireneusz Raś i Paweł Zalewski.

Nie jest wykluczone, że posłowie ci zwiążą się z PSL, w którym zrodził się pomysł stworzenia szerszej formacji pod roboczą nazwą Chadecji Polskiej. W ugrupowaniu takim mieliby znaleźć miejsce centroprawicowi politycy z kręgów PO i PiS.

PO za skręt w lewo skrytykował były prezydent Bronisław Komorowski, wywodzący się z Platformy Obywatelskiej. Komorowski ma związać się w związku z tym politycznie właśnie z PSL.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jaki - ich zdaniem - charakter ma obecnie Platforma Obywatelska.

8,3 proc. ankietowanych uznało PO za formację prawicową.

Za centroprawicę uznało Platformę Obywatelską 7,4 proc. respondentów.

Łącznie za formację o charakterze prawicowym uważa zatem PO 15,7 proc. badanych.

Za formację centrową Platformę uważa 17,7 proc. ankietowanych.

Zdaniem 11,7 proc. respondentów PO jest formacją centrolewicową.

14,5 proc. ankietowanych uważa Platformę za lewicę.

Łącznie za formację o charakterze lewicowym uważa zatem PO 26,2 proc. badanych.

40,4 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

- Największą partię opozycyjną za formację centrową uważa 13% kobiet i prawie co czwarty mężczyzna. Platformę z poglądami centrowymi kojarzy co piąta osoba między 35 a 49 rokiem życia i nieco wyższy odsetek respondentów posiadających wyższe wykształcenie. Częściej niż ogół respondentów PO za partię centrową uważają osoby, których dochody osiągają od 3001 zł do 5000 zł (25%) oraz mieszkańcy największych miast (29%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 1.06-2.06.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Polityka
Polski samozwaniec stworzył własną gwardię. „Gotów poświęcić życie dla prezydenta”
Polityka
Szymon Hołownia o papieżu Franciszku: Kiepski polityk, dobry proboszcz
Polityka
Rafał Trzaskowski nawiązuje do śmierci papieża Franciszka. Mówi, co łączy wiarę z polityką
Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej