Gowin chce iść do przodu. Porozumienie ma zacząć nowy etap

Dzięki konwencji programowej i wyborczej Porozumienie ma zacząć nowy etap.

Aktualizacja: 25.06.2021 08:14 Publikacja: 24.06.2021 18:47

Gowin chce iść do przodu. Porozumienie ma zacząć nowy etap

Foto: JAKUB KAMIŃSKI/EAST NEWS

Nowe władze, nowy program, nowa polityczna opowieść o centroprawicy – weekend Porozumienia ma otworzyć partii Jarosława Gowina nowy polityczny etap. W najbliższą sobotę i niedzielę odbędzie się dwudniowy kongres Porozumienia z decyzjami wyborczymi i programowymi. Z naszych rozmów wynika, że Porozumienie w swojej propozycji programowej pokaże pomysły „nowoczesnego zielonego konserwatyzmu", który będzie w wyraźnej opozycji do kierunku proponowanego przez PiS. – Zwłaszcza w sferach gospodarczych, ale też w kwestii polityki zagranicznej – mówi nasz informator.

Jarosław Gowin mówił w niedawnej rozmowie z Onet.pl o konieczności resetu z Berlinem i Brukselą jako warunku ułożenia sobie współpracy z nową administracją amerykańską. Porozumienie nie waha się – jak to tłumaczą nasi rozmówcy – wejść w polityczny spór ze skrzydłem PiS reprezentowanym przez ministra Przemysława Czarnka. Wicepremier Gowin powołał niedawno zespół doradców w sprawie unowocześnienia polskiej gospodarki liczący 32 osoby, w tym rektorzy kluczowych polskich wyższych uczelni oraz instytutów badawczych. Zostało to odebrane jako polityczna demonstracja wobec ministra Czarnka i wsparcia dla Gowina. Z naszych informacji wynika, że w niedzielę Gowin wygłosi przemówienie polityczne dotyczące m.in. podsumowania dotychczasowej współpracy z PiS.

Kongres planowany jest na dwa dni. – W sobotę podsumowanie pracy ekspertów, którzy w trakcie 14 konwencji programowych przygotowali nowy program Porozumienia. W niedzielę wybieramy nowe władze partii – mówi nam jej wicerzecznik Jan Strzeżek.

Pytania o przyszłość

W nocy z środy na czwartek Zjednoczona Prawica obroniła trzech ministrów (Michał Dworczyk, Mariusz Kamiński i Jacek Sasin) oraz odrzuciła wniosek o odwołanie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego. Konfederacja głosowała tym razem z opozycją. – Te głosowania pokazały, że nie byłoby bez nas większości – zwraca uwagę nasz informator z Porozumienia. Jak wynika z naszych informacji, dopiero najbliższe miesiące pokażą, czy Porozumienie pozostanie w Zjednoczonej Prawicy. Jeśli nie, to coraz bardziej prawdopodobny stanie się scenariusz współpracy Jarosława Gowina, Szymona Hołowni, Władysława Kosiniak-Kamysza i konserwatywnego skrzydła PO – wynika z rozmów „Rzeczpospolitej". O tym, że Jarosław Gowin może utracić resort lub jego część, od kilku tygodni mówią w kuluarach niektórzy politycy PiS. Nic nie wskazuje też na to, że ustaną próby przekonywania kolejnych polityków Jarosława Gowina, by odwrócili się od niego i poparli np. frakcję Adama Bielana z jego Partią Republikańską. Ostatnie kilka miesięcy to nieustanny spór polityków Porozumienia z frakcją Bielana, jak i wysiłki PiS, by zbudować większość bez lojalnych dla niego ludzi.

Potencjalne zmiany i kolejne przesilenia na linii PiS–Porozumienie to ewentualnie horyzont następnych miesięcy. Teraz PiS przekonuje, że sytuacja jest stabilna, tak samo jak większość. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, większość jest bezpieczna i spokojna – twierdził po głosowaniach wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Dla PiS sukces nocnych głosowań był istotny, zwłaszcza w kontekście planowanego na 3 lipca kongresu wyborczo-statutowego partii. Jak już wcześnie informowała „Rzeczpospolita", władze PiS planują bardzo głębokie zmiany, jeśli chodzi o struktury partii i ich kształt, które mają być przebudowane pod kątem bardziej skutecznej walki o zwycięstwo w kolejnych wyborach do Sejmu i Senatu w 2023 roku. Kongres i przygotowania do niego to aktualnie najważniejszy temat dla władz partii i dla prezesa Kaczyńskiego.

RPO – kolejna runda

W ostatnich tygodniach polem napięć w Zjednoczonej Prawicy stała się kwestia rzecznika praw obywatelskich. Porozumienie wraz z resztą opozycji poparło kandydata zaproponowanego przez PSL, czyli prof. Marcina Wiącka. Sejm poparł jednak kandydatkę PiS Lidię Staroń, która nie została zatwierdzona przez Senat.

I chociaż w ubiegłym tygodniu niektórzy politycy PiS sygnalizowali w kuluarach, że kolejnej nie będzie, to jednak marszałek Witek wyznaczyła termin szóstej próby. Posłowie mają czas na zgłaszanie kandydatur do 2 lipca. Wszystko wskazuje na to, że kandydatem opozycji będzie ponownie prof. Marcin Wiącek.

Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga
Polityka
Donald Tusk o sondażach prezydenckich: Spodziewałem się
Polityka
Rusza „Bałtycka Warta” NATO. Donald Tusk: Polska się nie zawaha zatrzymać statku