Kazachstan: Śmierć w rodzinie władcy

Wnuk pierwszego prezydenta kraju Nursułtana Nazarbajewa zmarł w tajemniczych okolicznościach w Londynie.

Publikacja: 17.08.2020 18:54

fot. Aisultan Nazarbaev/instagram

fot. Aisultan Nazarbaev/instagram

Foto: ROL

Według wstępnej wersji przyczyną śmierci było „wstrzymanie akcji serca". Matka Ajsułtana Nazarbajewa, najstarsza z trzech córek byłego prezydenta, Dariga poprosiła o „uszanowanie żalu rodziny". Ale jej syn na początku roku uciekł do Wielkiej Brytanii, oskarżając właśnie rodzinę o „wywieranie nacisku".

29-letni Ajsułtan ukończył brytyjską Królewską Akademię Wojskową w Sandhurst i po powrocie do Kazachstanu został oficerem wywiadu wojskowego. Ale ciągnął się za nim konflikt rodzinny. Jego ojciec Rachat Alijew skłócony z ówczesnym prezydentem (czyli jego dziadkiem) uciekł w 2007 roku do Wiednia. Władze w Astanie rozesłały za nim list gończy i austriacka policja aresztowała go w końcu w 2014 roku.

Ale nie stanął przed kazachskim sądem, znaleziono go martwego w celi austriackiego więzienia w 2017 roku. Ajsułtan sam przyznawał, że tragedia rodzinna skłoniła go do używania narkotyków, od których „uratował go w końcu dziadek". Jednak już w zeszłym roku z powodu narkotyków wpadł w kłopoty w Londynie, gdzie został aresztowany przez policję w dość tajemniczych okolicznościach. Istnieją co najmniej dwie wersje powodu aresztowania: nieudana próba samobójcza i wtargnięcie do cudzego mieszkania, obie zakończone „dość mocnym" ugryzieniem londyńskiego policjanta.

Sąd skazał go na 20 wizyt u lekarzy specjalizujących się w uzależnieniach narkotykowych i prace społeczne. Ale nim skończył odbywać wyrok, w lutym obecnego roku Ajsułtan poprosił o azyl w Wielkiej Brytanii z powodu „wywierania nacisku przez rodzinę".

– Znalazłem się w centrum tej chciwości i nienasyconości mojej rodziny, a szczególnie mojej mamy – mówił wtedy, oskarżając cały klan Nazarbajewych rządzący Kazachstanem od 29 lat o „niebywałą korupcję".

Konflikt między synem a matką miał się zacząć z powodu jego zainteresowań piłką nożną. Grał w nią jeszcze na Wyspach, ukończył nawet akademię Arsenalu. W końcu dziadek załatwił mu wysoką posadę w miejscowej federacji piłkarskiej. Młody Nazarbajew spróbował ją reformować i zmniejszyć korupcję i to stało się początkiem jego kłopotów.

Występując w Londynie o azyl, potwierdził jedynie oceny wystawiane krajowi przez organizacje pozarządowe, w tym Transparency International. Istnieją także podejrzenia, że w owym czasie były już prezydent Nursułtan Nazarbajew – pozostający jednak w najwyższych władzach kraju – jest nieujawnionym właścicielem różnych kazachskich koncernów, ale jego wnuk nic o tym nie mówił.

Jednakże były prezydent (który dobrowolnie ustąpił ze stanowiska w marcu ubiegłego roku po 28 latach rządów) próbował okiełznać korupcję w swoim aparacie władzy. Od 2007 roku prowadził kampanie antykorupcyjne, dzięki którym Kazachstan zaczął być wyżej notowany w rankingach Transparency. Jednak żadna z nich nie dotknęła rodziny prezydenta. A ta jest oskarżana – przez tych z jej przeciwników, którym udało się uciec na Zachód – o opanowanie najbardziej dochodowych przedsiębiorstw w kraju. Już będąc byłym prezydentem (ale cały czas szefem kazachskiej Rady Bezpieczeństwa), Nazarbajew nie interweniował, gdy jego córka została usunięta ze stanowiska przewodniczącej senatu.

Polityka
Kosiniak-Kamysz: Polska wydaje tyle na wojsko, by utrzymać dobre relacje z USA
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Polityka
Szejna komentuje słowa Trumpa: Nie można decydować o Palestynie bez Palestyńczyków
Polityka
Andrzej Duda nie wierzy w zwycięstwo Karola Nawrockiego
Polityka
Marek Migalski: Pogłoski o śmierci Szymona Hołowni są mocno przesadzone
Polityka
Andrzej Sadowski: W Polsce mamy do czynienia ze światami równoległymi