Karol Nawrocki do wyborów prezydenckich będzie na urlopie. Oczekuje reakcji innych kandydatów

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich, ogłosił, że od 15 stycznia do 18 maja przebywać będzie na urlopie. Podobnego kroku oczekuje od swoich kontrkandydatów.

Publikacja: 13.01.2025 09:19

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki

Foto: PAP/Piotr Polak

  – Wypisałem właśnie urlop od 15 stycznia do 18 maja. To będzie wyjątkowy urlop. Czekam teraz na was, moi kontrkandydaci – poinformował w mediach społecznościowych Karol Nawrocki, popierany przez PiS kandydat w wyborach prezydenckich.

Urlop prezesa IPN potrwa od 15 stycznia, czyli od dnia formalnego zarządzenia wyborów prezydenckich przez marszałka Sejmu i początku kampanii wyborczej, do 18 maja –  dnia pierwszej tury wyborów. Bezpłatny urlop Nawrockiego oznacza, że po kampanii wyborczej – w sytuacji, gdy nie zostanie prezydentem RP – wróci do pełnienia obowiązków prezesa IPN.

Sondaż: Polacy odpowiedzieli, czy Karol Nawrocki powinien odejść ze stanowiska prezesa IPN?

W sondażu przeprowadzonym przez SW Research dla rp.pl zapytaliśmy Polaków, czy Karol Nawrocki powinien zrezygnować ze stanowiska prezesa IPN w związku ze startem w wyborach prezydenckich. Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 52 proc. badanych. Odpowiedzi „nie” udzieliło 18,7 proc. respondentów. 29,3 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Karol Nawrocki powinien odejść ze stanowiska prezesa IPN?

Karol Nawrocki, wybrany na stanowisko prezesa IPN przez Sejm za zgodą Senatu 23 lipca 2021 roku, nigdy nie był członkiem partii politycznej, jest jednak osobą związaną ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. 24 listopada 2024, podczas konwencji obywatelskiej Prawa i Sprawiedliwości w hali „Sokoła” w Krakowie prezes PiS, Jarosław Kaczyński ogłosił, że Nawrocki uzyska poparcie jego ugrupowania w wyborach prezydenckich startując w formule „kandydata obywatelskiego”.

Już w momencie uzyskania przez Nawrockiego poparcia ze strony PiS pojawiły się kontrowersje związane z tym, że start prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w wyborach prezydenckich wciągnie tę instytucję w bieżącą politykę. Tuż po ogłoszeniu decyzji o starcie Nawrockiego w wyborach na koncie IPN pojawił się wpis promujący jego kandydaturę, któremu towarzyszyły zdjęcia z konwencji.

Polityka
„Polityczne Michałki": Geopolityka dominuje nad kampanią, Trump obciążeniem dla PiS, Mentzen Kukizem 2025?
Polityka
Poseł pod wpływem alkoholu w Sejmie. Oświadczenie Ryszarda Wilka
Polityka
Posłowie dostali 500 plus na mieszkania. Mimo że ceny najmu nie rosną
Polityka
Siarka zostanie ukarany za "kulę w łeb"? Poseł PiS: To byłby przejaw represji
Polityka
Duda: Rozmawiałem szczerze z Zełenskim. Pokoju nie da się osiągnąć bez USA