W Sejmie zapłonęła chanukija. Pod Sejmem protest Grzegorza Brauna z gaśnicami

Z okazji rozpoczynających się świąt Chanuki w Sejmie jak co roku zapłonęła świeca na tradycyjnej chanukiji. Grzegorz Braun protestował tym razem przed Sejmem z grupką zwolenników.

Publikacja: 30.12.2024 21:36

Święto Chanuki w Sejmie

Święto Chanuki w Sejmie

Foto: Senat RP

amk

Podczas uroczystości odbywającej się w Sejmie pierwszą świecę na chanukiji, zapalił naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.  Tradycyjnie codziennie zapalana jest kolejna świeca, aż do  końca trwającego 8 dni święta.  Mają symbolizować zwycięstwo dobra nad złem.

Na uroczystość zaprosiła grupa Chabad_Lubawicz. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, wśród nich marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, przedstawiciele ambasady Izraela i ich rodziny.

W tym roku, po ubiegłorocznym incydencie z udziałem Grzegorza Brauna, wzmocnione  zostały zasady bezpieczeństwa – uczestniczenie w uroczystości było możliwe jedynie po okazaniu specjalnej przepustki.

Co upamiętnia święto Chanuki?

Święto Chanuki ma uczcić cud, jaki miał się zdarzyć w starożytnej Judei w II w. p.n.e. . gdy Machabeusze odzyskali z rąk armii syryjskiego króla Antiocha IV świątynię jerozolimską. Wznowili w niej rytuał zapalania menory. Naczynko z potrzebną do tego oliwą powinno wystarczyć na jeden dzień - tymczasem świece paliły się osiem dni.

Czytaj więcej

Grzegorz Braun w akcji. Polityk Konfederacji usunął flagę Ukrainy z Kopca Kościuszki

W polskim Sejmie chanukowe świece zapalane są od 2007 roku. Tradycję zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński.

W ubiegłym roku święto zakłócił  - wówczas – poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Z gaśnicą rzucił się na chanukiję, by zgasić świece, mówiąc o akcie "rasistowskiego, plemiennego, dzikiego, talmudystycznego kultu", na który nie ma miejsca w polskim Sejmie. Obrażenia odniosła wówczas kobieta, która usiłowała posła powstrzymać.

W kwietniu Braun usłyszał prokuratorskie zarzuty.

Grzegorz Braun i sympatycy protestują przed Sejmem. Z gaśnicami

W trakcie uroczystości w Sejmie, przed gmachem parlamentu protestował Grzegorz Braun, lider Konfederacji Korony Polskiej. w towarzystwie gaśnic i około setki swoich sympatyków.

Protest zorganizowano pod hasłem „Tu jest Polska, a nie Polin”, sympatyzujące z Braunem media zapowiadały go jako „mega protest”. Zgromadzeniu towarzyszyły antysemickie okrzyki, typu „jak bura sukę gonić chanukę”. 

Policja monitorowała protest, interweniując, gdy między opuszczającymi Sejm uczestnikami uroczystości a protestującymi doszło do spięć.

Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Trzej ministrowie, od których zależą losy rządu Donalda Tuska
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Polityka
Marcin Romanowski podjął decyzję w sprawie swojego statusu. "Zrzekłem się"
Polityka
Kaczyński nie ma sobie nic do zarzucenia ws. pikników. „Pieniądze i tak byłyby wydane"
Polityka
Jarosław Kaczyński o prof. Antonim Dudku: Kiedy był młody, bardzo się mylił
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Polityka
Kaczyński wytyka Tuskowi drożyznę. Na konferencję przyniesiono lodówkę
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay