Raport Pentagonu: Korupcja mogła zniweczyć plany armii Chin

Korupcja w chińskim wojsku mogła zahamować postępy na drodze do realizacji postawionych przed nim przez Xi Jinpinga celów modernizacyjnych, które miały zostać osiągnięte do 2027 roku - głosi doroczny raport Pentagonu dotyczący armii Chin.

Publikacja: 19.12.2024 00:13

Materiał informacyjny z ćwiczeń wojskowych przeprowadzonych przez chińską armię w Cieśninie Tajwańsk

Materiał informacyjny z ćwiczeń wojskowych przeprowadzonych przez chińską armię w Cieśninie Tajwańskiej

Foto: Reuters/Tingshu Wang

Amerykański raport wskazuje również, że w ciągu ostatniego roku Chiny rozwinęły swój potencjał nuklearny oraz wzmocniły więzi łączące je z Rosją. Pragnący zachować anonimowość urzędnik zaznaczył, że Pekin pracuje nad rozwojem bardziej zróżnicowanych i zaawansowanych technologicznie sił jądrowych. Stale rośnie liczba głowic atomowych, którymi dysponują Chiny, a Państwo Środka rozwija też swe zdolności związane z celnością broni. Chiny mają być w stanie atakować więcej celów różnego rodzaju, powodować większe zniszczenia i dysponować większą liczbą możliwości w zakresie przeprowadzania kontruderzeń.

Według Pentagonu, który co roku sporządza dla Kongresu raport o sile militarnej Chin, w maju 2024 r. Pekin miał ponad 600 głowic jądrowych. Amerykanie szacują, że w 2030 r. liczba ta przekroczy 1000. Dla porównania, Rosja i USA mają po ponad 5000 głowic.

Czytaj więcej

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał wojska do wzmocnienia gotowości do wojny

Chiny. Działania antykorupcyjne w armii

W raporcie Pentagonu podkreślono też, że ostatnie zarzuty korupcyjne wobec wpływowej Centralnej Komisji Wojskowej, która sprawuje kontrolę nad chińskimi siłami zbrojnymi, opóźniają rozwój wojsk Chin i mogą spowolnić wysiłki na rzecz modernizacji. Jak powiedział niewymieniony z nazwiska informator agencji AP, w niektórych programach Chiny zanotowały postępy, w innych - ich brak.

Opublikowany w środę dokument stwierdza, że w okresie od lipca do grudnia 2023 r. co najmniej 15 wysokich rangą chińskich oficerów wojskowych i dyrektorów przemysłu zbrojeniowego zostało usuniętych ze stanowisk. Zdaniem Amerykanów, to część działań antykorupcyjnych podjętych przez chińską armię.

W listopadzie Chiny poinformowały, że admirał Miao Hua, który zasiadał w Centralnej Komisji Wojskowej, jest objęty dochodzeniem w sprawie „poważnych naruszeń dyscypliny”. Miao był przedstawicielem wojska w sześcioosobowej komisji, na czele której stoi prezydent Chin. 

Tymczasem Pekin oświadczył, że medialne doniesienia o tym, iż minister obrony Dong Jun (który w hierarchii władzy znajduje się niżej niż Miao) został odsunięty na bok ze względu na dochodzenie, to „czysty wymysł”.

Czytaj więcej

Chiny przerywają milczenie w sprawie aktywności wojskowej w pobliżu Tajwanu

Ely Ratner, zastępca sekretarza obrony USA ds. bezpieczeństwa Indo-Pacyfiku uważa, że usunięcie ze stanowisk 15 wysokich rangą urzędników było prawdopodobnie „wierzchołkiem góry lodowej”. - Przywódcy Chin nie podjęliby tak ekstremalnych środków antykorupcyjnych, gdyby nie czuli, że skuteczność operacyjna armii jest zagrożona - stwierdził. 

Z kolei proszący o zachowanie anonimowości wysoki rangą urzędnik amerykańskiego Departamentu Obrony powiedział agencji Reutera, że chińskie przedsięwzięcia antykorupcyjne w armii mogą spowolnić projekty wojskowe oraz te w chińskim przemyśle zbrojeniowym. - Kiedy odkryją korupcję w jednym miejscu lub z udziałem jednego wysokiego rangą urzędnika, następuje swego rodzaju spirala, która nieuchronnie obejmuje kolejnych urzędników – zaznaczył.

Rozwój chińskiej armii. Co to oznacza dla Tajwanu?

W obszernym raporcie Pentagonu poruszono także kwestię ewentualnej inwazji na Tajwan. „Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza odnotowała nierówny postęp na drodze do osiągnięcia kamieni milowych w zakresie modernizacji do 2027 r., które, jeśli zostaną zrealizowane, mogą uczynić z ChAL-W bardziej wiarygodne narzędzie w wysiłkach Komunistycznej Partii Chin na rzecz zjednoczenia z Tajwanem” - czytamy w tekście dołączonym do raportu.

Według opublikowanego w październiku sondażu czołowego tajwańskiego think tanku wojskowego, większość mieszkańców Tajwanu uważa, że inwazja Chin w ciągu najbliższych pięciu lat jest mało prawdopodobna. Tajwańczycy postrzegają Pekin jako poważne zagrożenie dla wyspy.

Czytaj więcej

Chiny: Nie wykluczymy ataku na Tajwan

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wyrzekły się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą. W ciągu ostatnich lat odnotowuje się zwiększoną aktywność chińskiego wojska wokół Tajwanu, co wywołuje sprzeciw Tajpej.

Polityka
Rosja: Największa mobilizacja żołnierzy od trzech lat. Putin podpisał dekret
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Polityka
Marine Le Pen komentuje wyrok paryskiego sądu. „Zaprzeczenie demokracji”
Polityka
Elon Musk komentuje wyrok ws. Marine Le Pen. „Standardowa strategia”
Polityka
Le Pen traci Pałac Elizejski
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
Sąd zadał cios Marine Le Pen. Liderka prawicy nie będzie mogła startować w wyborach prezydenckich
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście