Tak wynika z odpowiedzi na interpelację, którą skierował do resortu obrony poseł PiS Marcin Ociepa. Przypomniał, że jest to miejsce pamięci trzech powstań śląskich.
„Teren ten (pomnik, amfiteatr, place) nie był od czasów PRL rewitalizowany. Obecnie znajduje się w zarządzie MON” – napisał. I dodał, że w planie inwestycji budowlanych MON znajdowały się środki na kompleksową rewitalizację terenu. Zgodnie z harmonogramem w tym roku miały ruszyć prace. Ociepa w poprzednim rządzie był wiceministrem obrony narodowej. Teraz jako poseł opozycji zapytał, czy resort obrony podtrzymał plany dotyczące rewitalizacji tego miejsca pamięci.
Czytaj więcej
Co ma wspólnego ratusz w Brzegu z Zamkiem Królewskim w Warszawie? Jakie napisy odkryto w średniowiecznej piastowskiej wieży w Opolu? Dlaczego maszyna parowa z Anglii już w XVIII w. trafiła do Tarnowskich Gór?
Amfiteatr i pomnik czynu powstańczego usunięty z planu MON
Wątpliwości rozwiał Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej (PSL). „Z uwagi na konieczność zapewnienia finansowania realizacji priorytetowych zadań wynikających z przyjętych kierunków inwestowania resortu obrony narodowej, zadanie inwestycyjne pn. »Przebudowa amfiteatru i pomnika czynu powstańczego zlokalizowanego na górze św. Anny w K8759« zostało zakończone na etapie dokumentacyjnym. Zasadność realizacji przedsięwzięcia (…) została poddana analizie (przez Komisję Inwestycyjną), w wyniku której podjęto decyzję o usunięciu omawianego zadania z »Planu Inwestycji Budowlanych Sił Zbrojnych RP w latach 2021–2035«” – napisał w odpowiedzi na interpelację Bejda.
Przeciwko tym planom protestuje poseł Marcin Ociepa, który zbiera podpisy pod petycją. Nie zgadzają się też przedstawiciele stowarzyszenia Śląscy Samorządowcy, które skupia m.in. opolskich działaczy samorządowych, w tym przedstawicieli mniejszości niemieckiej.