Reklama
Rozwiń

Radosław Sikorski: Baza USA w Redzikowie to pomnik sojuszu polsko-amerykańskiego i polsko-polskiego

W USA zmieniały się rządy, w Polsce zmieniały się rządy, a baza w Redzikowie powstawała. To nie tylko pomnik sojuszu polsko-amerykańskiego i jego stabilności, ale także pomnik sojuszu polsko-polskiego. Rosja znów najeżdża swojego sąsiada, więc ta polska jedność – wbrew podziałom politycznym – jest tym ważniejsza - zaznaczył podczas otwarcia bazy w Redzikowie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Publikacja: 13.11.2024 14:26

Otwarcie amerykańskiej bazy przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie.

Otwarcie amerykańskiej bazy przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie.

Foto: PAP/Adam Warżawa

adm

W Redzikowie oficjalnie otwarta została amerykańska baza antyrakietowa. To pierwsza stała instalacja sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terenie naszego kraju. Podczas oficjalnej uroczystości otwarcia głos zabrał między innymi Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych i jeden z dwóch polityków ubiegających się o nominację KO w wyborach prezydenckich.

Czytaj więcej

Oficjalnie otwarcie bazy USA w Redzikowie. Andrzej Duda: Niech będzie swoistym symbolem

Radosław Sikorski: Baza w Redzikowie może chronić nie tylko terytorium USA, ale też Europy

- Szanowni państwo, podzielam radość moich przedmówców, ale przyznaję się też do osobistego wzruszenia. Nigdy nie zapomnę, kiedy 20 sierpnia 2008 roku, w obecności Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska, podpisałem umowę o powstaniu tej bazy z amerykańską sekretarz stanu – powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. - Było to kilkanaście dni po rosyjskiej inwazji na Gruzję i nie był to przypadek. Dwa lata później podpisaliśmy aneks publiczny, gdy administracja prezydenta Baracka Obamy zmieniła koncepcje techniczną na tę, którą widzą państwo przed sobą - dodał polityk. - Ta obecna wersja bazy może chronić nie tylko terytorium Stanów Zjednoczonych, ale także terytorium Europy, w tym Polski. Aby baza mogła powstać, z panem ministrem Bogdanem Klichem (były minister obrony - red.) podpisaliśmy także z USA umowę o statusie wojsk amerykańskich, dzięki czemu prawie 10 tys. naszych sojuszników może przybywać obecnie w Polsce – zaznaczył Sikorski. 

Czytaj więcej

Kreml reaguje na otwarcie amerykańskiej bazy w Redzikowie. "Próba otoczenia Rosji"

Sikorski o bazie w Redzikowie: To tarcza USA, NATO i Polski. Oby nigdy nie musiała zostać użyta 

- Jak już wspomniano, w USA zmieniały się rządy, i w Polsce zmieniały się rządy. A baza powstawała. Ta baza to nie tylko pomnik sojuszu polsko-amerykańskiego i jego stabilności, ale także pomnik sojuszu polsko-polskiego – stwierdził szef MSZ. - Rosja znów najeżdża swojego sąsiada, więc ta polska jedność – wbrew podziałom politycznym – jest tym ważniejsza – dodał.

Jak podkreślił Sikorski, „to tarcza USA, NATO i Polski”. - To dobry dzień dla USA, Sojuszu Północnoatlantyckiego i bezpieczeństwa naszego kraju. Cieszę się z powstania tej bazy i będę się modlił, by nigdy nie musiała zostać użyta - dodał. 

Amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie. „Dowód trwałości polsko-amerykańskiego sojuszu”

Baza w Redzikowie jest częścią amerykańskiej tzw. tarczy antyrakietowej, która ma chronić Stany Zjednoczone oraz ich europejskich sojuszników przed pociskami balistycznymi.

Jak zaznaczał niedawno Sikorski jest to pierwsza stała instalacja sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terenie Polski. Wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że Polska będzie rozmawiać z Markiem Rutte, sekretarzem generalnym NATO, i „przyjaciółmi z USA” o rozszerzeniu działania projektu. Zauważał też, że otwarcie bazy w Redzikowie „to dowód trwałości polsko-amerykańskiego sojuszu”.

Tarcza antyrakietowa w Europie.

Tarcza antyrakietowa w Europie.

Foto: PAP

Oddanie bazy to finalny etap projektu ogłoszonego w 2009 roku. Przedstawił go ówczesny prezydent USA, Barack Obama. To też jeden z ostatnich kroków realizowanego od lat amerykańskiego programu European Phased Adaptive Approach (EPAA), stanowiącego amerykański wkład w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO.

Budowa bazy w Redzikowie rozpoczęła się w 2016 roku. Ostatecznie – po sporych opóźnieniach – została ona otwarta sześć lat po pierwotnie planowanym terminie. Proces miał się wydłużyć – zdaniem Pentagonu – przede wszystkim przez podwykonawcę odpowiedzialnego za konstrukcję bazy. Nie bez znaczenia była także pandemia Covid-19.

Polityka
Najnowszy sondaż poparcia partii politycznych. Duże tąpnięcie PiS
Polityka
Ryszard Petru pracuje w sklepie. Mówi o "presji czasowej"
Polityka
Bodnar: Orbán mógł popełnić błąd w sprawie Romanowskiego i Węgry poniosą konsekwencje
Polityka
Ranking tematów przy wigilijnym stole: od cen masła po wybory prezydenckie i Trumpa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Polityka
Jarosław Kaczyński chwali Rzecznika Praw Obywatelskich: Potwierdził to, co mówiliśmy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku