Sondaż: Czy PiS powinien stracić subwencję? Polacy bez litości dla partii Kaczyńskiego

Czy PKW słusznie odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS i partia ta powinna stracić dotację i subwencję na trzy lata? - na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Publikacja: 03.09.2024 04:30

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Radek Pietruszka

tk, zew

Ponad połowa badanych przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zgadza się z czwartkową decyzją Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS z wyborów parlamentarnych 2023 roku. Z decyzją PKW nie zgadza się 36,7 proc. respondentów, a 7,3 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS. Kłopoty partii Jarosława Kaczyńskiego

Odrzucenie przez PKW sprawozdania finansowego oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego straci 10 mln zł z dotacji (zamiast 38 mln zł otrzyma 28 mln zł). A jeśli PKW zakwestionuje też roczne sprawozdanie finansowe PiS (decyzję w tej sprawie podejmie za kilka tygodni), wówczas na trzy lata PiS-owi zostanie odebrana subwencja.

Sondaż: Czy PKW słusznie odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS i partia ta powinna straćić dotacje i

Sondaż: Czy PKW słusznie odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS i partia ta powinna straćić dotacje i subwencje na trzy lata?

Infografika: Tomasz Sitarski

Prawo i Sprawiedliwość już zaapelowało do swoich zwolenników o dobrowolne wpłaty na działalność partii, ale co zaskakujące – 16,5 proc. wyborców opozycji (PiS i Konfederacja) przyklasnęło decyzji Państwowej Komisji Wyborczej. Wśród wyborców obozu rządzącego odsetek ten wyniósł 95,8 proc. Krytyków nie ma prawie wcale.

Decyzja Państwowej Komisji Wyborczej ws. PiS

W czwartek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak ogłosił, że sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości zostało odrzucone, co pociąga za sobą utratę części dotacji i części subwencji, a w perspektywie prawdopodobnie utratę całej subwencji w związku z prawdopodobnym odrzuceniem sprawozdania finansowego PiS za 2023 rok.

Czytaj więcej

PiS stawia na finansowe „pospolite ruszenie” po decyzji PKW

Partia kierowana przez byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego może odwołać się do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego - ponieważ izba ta składa się z tzw. neo-sędziów (czyli sędziów wyłonionych przez zreformowaną przez PiS KRS, której niezależność od władzy wykonawczej budzi wątpliwości), jej legitymacja do wydawania orzeczeń jest kwestionowana.

Sprawozdanie PiS zostało odrzucone w związku z nieprawidłowościami w finansowaniu kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Chodziło o spot Ministerstwa Sprawiedliwości promujący przed wyborami zmiany w Kodeksie karnym, dwa pikniki wojskowe, w czasie których agitację prowadził m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz o zatrudnienie w Rządowym Centrum Legislacji osób, które miały prowadzić kampanię wyborczą byłego szefa RCL, Krzysztofa Szczuckiego.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia o decyzji PKW: To jak kara za branie sterydów, dyskwalifikacja

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zarzucili PKW uleganie politycznym naciskom. Przekonywali, że rządzący - koalicja KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy - chcą wyeliminowania opozycji. Politycy koalicji, ale i opozycyjnej Konfederacji, oceniali, że PiS został słusznie ukarany przez PKW.

Jarosław Kaczyński: PiS potrzebuje pomocy finansowej

- Potrzebujemy teraz pomocy ze strony społeczeństwa, pomocy finansowej – mówił w piątek Jarosław Kaczyński. - Apeluję do wszystkich patriotów, aby nawet niewielkie sumy, nawet 10 złotych, przekazywali na nasze konto – kontynuował. Przekonywał, że pieniądze są potrzebne jego partii na kampanię przed wyborami prezydenckimi. - Jeżeli oni wygrają wybory prezydenckie, to będą mogli zrobić wszystko w Polsce, nie będzie już żadnych ograniczeń. Będą mogli zmienić Polskę ustawami w autokrację, w prawdziwy autorytaryzm – dodał, odnosząc się do obecnie rządzących.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: PiS nie ma silnego kandydata i tworzy grunt pod przegrane wybory prezydenckie

Od września parlamentarzyści PiS mają wspierać swoją partię finansowo. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział, że posłowie i senatorowie miesięcznie będą wpłacać minimum tysiąc złotych, a posłowie do Parlamentu Europejskiego - minimum pięć tysięcy złotych.

Ponad połowa badanych przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zgadza się z czwartkową decyzją Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS z wyborów parlamentarnych 2023 roku. Z decyzją PKW nie zgadza się 36,7 proc. respondentów, a 7,3 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS. Kłopoty partii Jarosława Kaczyńskiego

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk po odprawie w Kłodzku: Sytuacja cały czas bardzo dramatyczna
Polityka
Protest PiS w Warszawie. Kaczyński atakuje KO. „To nie jest polska formacja"
Polityka
Żona pogrąży Ryszarda Czarneckiego? Co Emilia H. robiła na Collegium Humanum?
Polityka
Więzienie za ujawnienie orientacji seksualnej. Radykalny projekt trafił do prac w Sejmie
Polityka
Sondaż: Czy, zdaniem Polaków, PiS może wrócić do władzy po wyborach?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne