Szef MSZ Ukrainy mówił o Wołyniu. Polska stawia Ukrainie warunek ws. członkostwa w UE

- Ukraina musi zrozumieć, że wejście do Unii Europejskiej oznacza wejście w obszar standardów politycznej i historycznej kultury. Dopóki nie będzie respektu dla tych standardów ze strony ukraińskiej, to z całą pewnością Ukraina nie stanie się członkiem rodziny europejskiej - powiedział premier Donald Tusk.

Publikacja: 30.08.2024 12:40

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, Radosław Sikorski i Dmytro Kułeba wzięli udział w Olsztynie w Campusie Polska Przyszłości. Podczas panelu przedstawiciel ukraińskiej dyplomacji był pytany m.in. o blokowanie przez Kijów ekshumacji Polaków zamordowanych przez Ukraińców na Wołyniu.

W odpowiedzi Kułeba zaczął mówić o akcji "Wisła" z 1947 r., czyli przymusowych przesiedleniach osób o narodowości ukraińskiej, ale też polskiej i łemkowskiej, z terenów Polski południowo-wschodniej na tzw. Ziemie Odzyskane.

Czytaj więcej

Estera Flieger: Problemy z pamięcią. Wołyń i Jedwabne

Dmytro Kułeba: Kwestię Wołynia zostawić historykom

- Wie pani, że ci wszyscy Ukraińcy zostali przymusowo wysiedleni z terytoriów ukraińskich, żeby zamieszkać w różnych miejscach Polski, między innymi w Olsztynie? - powiedział, w ten sposób nazywając tereny ówczesnej Polski "terenami ukraińskimi".

Czytaj więcej

Burza po słowach Kułeby o akcji "Wisła". "Podłość", "nie ma zgody", "robicie głupio"

- Gdybyśmy my, politycy, zaczęli grzebać w historii, to jakość rozmowy byłaby zupełnie inna. Moglibyśmy cofnąć się głęboko w historię i zacząć przypominać wszystkie złe rzeczy, które Polacy zrobili Ukraińcom, a Ukraińcy Polakom. Więc zostawmy te rzeczy historykom – mówił.

- Rozmawialiśmy o tym z Radkiem (Sikorskim - red.). Nie mamy problemu z kontynuowaniem ekshumacji (Ukraina nie pozwala na ekshumacje polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa – red.). Mamy swoje prośby do polskich władz w sprawie upamiętnienia pamięci Ukraińców i będziemy posuwali się naprzód we wzajemnym szacunku przy zachowaniu zasady wzajemności – dodał szef MSZ Ukrainy. 

Donald Tusk o ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej: Nie chodzi o grzebanie w historii, ale o ułożenie naszych relacji na podstawie prawdy o tej historii

O komentarz do słów Kułeby poproszono na konferencji prasowej premiera Donalda Tuska. - Robimy wszystko, by Ukraina nie przegrała wojny. Wspieramy Ukrainę na wszystkie możliwe sposoby w jej wojnie obronnej przeciwko rosyjskiej agresji. To się nie może zmienić i się nie zmieni. Chcę, by to, co jest sporne w relacjach polsko-ukraińskich, by nie stanowiło alibi dla nikogo, kto prezentuje prorosyjskie tendencje. W Polsce te grupy są marginalne, ale są. Mam jednoznacznie negatywną ocenę tego, co powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy w sprawie zarówno interpretacji historii, jak i samego problemu ekshumacji. Ukraina będzie musiała tak czy inaczej sprostać polskim oczekiwaniom. Nie chodzi o grzebanie w historii, ale o ułożenie naszych relacji na podstawie prawdy o tej historii. Wiemy, że ta prawda nie jest czarno-biała, że po polskiej stronie były same anioły, a po ukraińskiej zbrodnia. Prawda, a ekshumacja i rzetelna tego, co działo się w trakcie i tuż po drugiej wojnie światowej, jest niezbędna, to są elementy niezbędne, aby ułożyć dobre relacje polsko-ukraińskie – mówił szef rządu.

W rozmowie z Polskim Radiem kwestię ekshumacji skomentował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. - Bez upamiętnienia polskich ofiar na Wołyniu nie ma mowy o wstąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej – powiedział prezes PSL.

Donald Tusk o relacjach z Ukrainą: W historii trzeba pogrzebać, jeśli mamy budować dobrą przyszłość 

- Pan wicepremier Kosiniak-Kamysz nie odkrył Ameryki. Ukraina nie będzie członkiem Unii Europejskiej bez polskiej zgody. Ukraina musi spełniać standardy, a one są wielorakie. To nie tylko kwestia handlu i granicy. To jest też kwestia standardów kulturowo-politycznych. Nie byłoby UE bez prawdy i pojednania między Niemcami a Francuzami, Niemcami a Polakami, nawet jeśli nadal są nadal uzasadnione oczekiwania wobec Niemców, to generalnie pojednanie polsko-niemieckie było oparte na bazie prawdy historycznej – skomentował Tusk.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Wołyń, trzeba odblokować ekshumacje

- Ukraina i Ukraińcy, przy naszym wielkim zaangażowaniu zbrojnym, też muszą zrozumieć, że wejście do Unii Europejskiej oznacza wejście w obszar standardów politycznej i historycznej kultury. Kosiniak-Kamysz ma rację. Dopóki nie będzie respektu dla tych standardów ze strony ukraińskiej, to z całą pewnością Ukraina nie stanie się członkiem rodziny europejskiej. Wierzę, że prędzej niż później sami Ukraińcy dojdą do tego wniosku. To jest przede wszystkim w ich interesie. Jestem ostatnim, który by napominał dziś Ukraińców, heroicznie walczą i mają prawo do szacunku nas wszystkich, ale będę coraz dobitniej, szczególnie w czasie naszej prezydencji w UE, tłumaczył naszym przyjaciołom z Ukrainy, że to w ich interesie jest uregulować relacje polsko-ukraińskie, te trudne sprawy, na podstawie prawdy. W tej historii trzeba pogrzebać, jeśli mamy budować dobrą przyszłość - dodał premier.

Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga