Wpis premiera z kondolencjami po śmierci lidera Hamasu zniknął z Facebooka. Meta przeprasza

Firma Meta, do której należy m.in. Facebook i Instagram, przeprosiła za omyłkowe usunięcie z obu tych platform społecznościowych wpisu premiera Malezji, Anwara Ibrahima, w którym wyraził on kondolencje w związku z zabójstwem przywódcy politycznego Hamasu, Isma'ila Hanijji.

Publikacja: 06.08.2024 06:01

Anwar Ibrahim

Anwar Ibrahim

Foto: REUTERS/Liesa Johannssen

arb

Hanijja zginął w Teheranie, prawdopodobnie w wyniku zamachu bombowego, na terenie rezydencji, w której zatrzymał się, gdy gościł w stolicy Iranu na inauguracji nowego prezydenta tego kraju. Hamas odpowiedzialnością za śmierć Hanijji obarczył Izrael, który oficjalnie nie przyznał się do ataku.

Czytaj więcej

Przywódca Hamasu, Isma'il Hanijja, nie zginął w ataku powietrznym? Nowe ustalenia

Jakie wpisy premiera Malezji usunął koncern Meta?

Anwar umieścił na Facebooku i Instagramie 31 lipca nagranie, z zapisem swojej rozmowy telefonicznej z przedstawicielem Hamasu, któremu przekazał kondolencje po śmierci przywódcy Hamasu. Wrzucił też na swoje konta w serwisach społecznościowych zdjęcie ze spotkania z Hanijją w Katarze, które miało miejsce w maju. Zdjęciu towarzyszył wpis z kondolencjami.

Wpisy zostały usunięte, a teraz Meta przeprasza, że doszło do tego omyłkowo w wyniku „błędu operacyjnego”. Firma podkreśla, że „treści zostały przywrócone”.

Meta traktuje Hamas, organizację rządzącą Strefą Gazy od 2007 roku, jako „groźną organizację” i zakazuje wyrażania aprobaty dla działań tej organizacji czy przedstawiania jej w pozytywnym świetle na swoich platformach społecznościowych.

Meta usuwa wpis premiera Malezji dotyczący lidera Hamasu już po raz drugi w ostatnich miesiącach. W maju tymczasowo usunięty został wpis na temat spotkania malezyjskiego premiera z Hanijją w Katarze. Wówczas także Meta tłumaczyła się błędem.

Malezja grozi krokami prawnymi wobec platform społecznościowych

Władze Malezji określają działania koncernu Meta mianem „niesprawiedliwych, dyskryminujących i tłumiących wolność słowa”. W poniedziałek doszło do spotkania malezyjskiego ministra komunikacji i przedstawicieli kancelarii premiera Malezji z przedstawicielami koncernu Meta, od których malezyjskie władze domagały się wyjaśnienia decyzji ws. wpisów premiera.

Malezja, zamieszkiwana w większości przez muzułmanów, wspiera Palestyńczyków w walce o niepodległe państwo. Władze Malezji zapowiedziały, że mogą podjąć kroki prawne przeciwko koncernowi Meta i innym platformom społecznościowym, jeśli będą one blokowały propalestyńskie treści.

Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Polityka
Prezydent Iranu zapewnia, że jego kraj nie chciał zamordować Donalda Trumpa