Rząd Donalda Tuska tworzy koalicja stworzona przez Koalicję Obywatelską, Polskę 2050 i PSL (te ugrupowania szły do wyborów w ramach Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga) i Nową Lewicę.
Partie tworzące rząd Donalda Tuska reprezentują różne profile ideowe
Rząd uformował się po wyborach z 15 października 2023 roku. 10 listopada partie tworzące koalicję ogłosiły umowę koalicyjną, a 12 grudnia rząd uzyskał wotum zaufania w Sejmie. 13 grudnia nowy rząd został zaprzysiężony przez prezydenta.
Ugrupowania tworzące koalicję prezentują bardzo różny profil ideowy — Koalicja Obywatelska jest partią centrową (choć bliżej jej do centrolewicy niż do centroprawicy), Nowa Lewica jest ugrupowaniem lewicowym, a Polska 2050 i PSL to ugrupowania centroprawicowe, przy czym PSL wydaje się być bardziej na prawo niż partia Szymona Hołowni.
Czytaj więcej
Niemal połowa Polaków uważa, że kwestie aborcyjne są na tyle ważne, iż spór wokół nich w koalicji rządzącej może doprowadzić do jej rozpadu.
Różnice światopoglądowe dają o sobie znać, gdy koalicja podejmuje kwestie światopoglądowe. W ostatnim czasie było to widać przy projekcje wprowadzającym depenalizację aborcji. Choć był to projekt poselski, złożony w Sejmie przez Nową Lewicę, to jednak miał poparcie premiera rządu, Donalda Tuska. Mimo to Sejm odrzucił go, ponieważ przeciw — wraz z prawicową opozycją (PiS i Konfederacją) zagłosował niemal cały klub PSL.