Ministrowie proponują Putinowi usunięcie talibów z listy terrorystów. Czy Rosja uzna rząd Afganistanu?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej zaproponowały wykluczenie talibów z listy organizacji terrorystycznych.

Publikacja: 28.05.2024 21:00

Przywódca Afganistanu Hibatullah Achundzada

Przywódca Afganistanu Hibatullah Achundzada

Foto: Wikimedia Commons,

amk

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji poinformowały prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​ruch afgańskich talibów może zostać wykluczony z listy organizacji terrorystycznych. Informację te przekazał reżimowej agencji TASS  Zamir Kabułow, dyrektor drugiego azjatyckiego departamentu rosyjskiego MSZ - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

Według Kabułowa, uznanie przez Rosję rządu talibów, który doszedł do władzy w Afganistanie w 2021 roku, stało się znacznie bliższe niż trzy lata temu. Zaznaczył, że bez wykluczenia talibów z listy zakazanych organizacji przedwczesne byłoby mówienie o uznaniu rządu w Afganistanie.

Kabułow, mówiąc o uznaniu rządu talibów, dodał, że „są pewne kwestie, które należy przezwyciężyć, po czym rosyjscy przywódcy podejmą decyzję”. Nie sprecyzował, o jakie kwestie chodzi.

Putin zapowiada budowanie stosunków z rządem Afganistanu

Po oficjalnej wizycie  w Uzbekistanie 28 maja Putin stwierdził, że „konieczne jest budowanie stosunków z obecnym rządem afgańskim”. Atak terrorystyczny z 22 marca na Crocus City Hall pod Moskwą prawdopodobnie przekonał Rosję, że konieczna będzie lepsza współpraca z talibami, aby zapobiec takim atakom. W 2003 roku Sąd Najwyższy Rosji oficjalnie uznał Talibów za organizację terrorystyczną.

W 2003 roku Rosyjski Sąd Najwyższy uznał talibów za organizację terrorystyczną. W swoim postanowieniu sąd zauważył, że ugrupowanie, które powstało w Afganistanie w 1994 r. jako ekstremistyczny ruch islamski, utrzymuje powiązania z nielegalnymi grupami zbrojnymi działającymi w Czeczenii, a także wykorzystuje w swojej działalności metody terroru.

Czytaj więcej

Głód zagląda w oczy 26 milionom Afgańczyków

W listopadzie 2019 r. w Moskwie odbyła się konferencja, w której uczestniczyli minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oraz przedstawiciele talibów. Dwa lata wcześniej Ławrow powiedział, że Rosja będzie nawiązywać kontakt z talibami tylko wtedy, gdy obywatele rosyjscy poniosą krzywdę z ich rąk, lub jeśli uda im się przekonać talibów do rozpoczęcia negocjacji w sprawie porozumienia pokojowego w Afganistanie.

Po 2019 r. talibowie wielokrotnie przyjeżdżali do Moskwy. W październiku 2021 roku, po wycofaniu się USA z Afganistanu i przejęciu władzy w tym kraju przez talibów, Władimir Putin powiedział, że Rosja zbliża się do decyzji o skreśleniu talibów z listy organizacji terrorystycznych, ale powinna to zrobić w pierwszej kolejności Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Polityka
Prezydent Korei Południowej ogłasza stan wojenny. Parlament unieważnia
Polityka
Korea Południowa: Stan wojenny wprowadzony nie wiadomo dlaczego
Polityka
NATO znów zawiodło Ukrainę
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Gruzja płonie. My Polacy musimy ją wspierać
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Polityka
Białoruski dyktator przygotowuje następcę? Mikołaj Łukaszenko: Jestem kopią taty
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska