Aktualizacja: 21.05.2024 12:02 Publikacja: 21.05.2024 04:30
Wołodymyr Zełenski wszedł do ukraińskiej polityki jako artysta kabaretowy. Dzisiaj jest niekwestionowanym liderem narodowym
Foto: Roman PILIPEY / AFP
Gdy w 31 grudniu 2018 roku ogłosił swój udział w wyborach prezydenckich, wielu komentatorów w Kijowie uznało to za żart. Wówczas znany artysta kabaretowy i aktor wielu filmów komediowych nie był poważnie brany pod uwagę na tamtejszej scenie politycznej. Sondaże też nie dawały mu na początku szans.
Wszystko się zmieniło, gdy rozpoczął kampanię wyborczą i podczas debaty rozłożył na łopatki na kijowskim Stadionie Olimpijskim urzędującego wówczas Petra Poroszenkę, dinozaura ukraińskiej polityki i biznesmena. Zmiażdżył go w drugiej turze, zdobywając ponad 73 proc. głosów. A już kilka miesięcy później po raz pierwszy w najnowszej historii kraju jego ugrupowanie zdobyło większość konstytucyjną w Radzie Najwyższej.
Węgry ogłosiły 3 kwietnia oficjalnie, że zamierzają wycofać się z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Potw...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Jako kraj sprawujący obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej Polska powinna być orędownikiem nowej ery st...
Negocjacje rosyjsko-amerykańskie nabierają tempa. Kończy się etap wzajemnej adoracji, zaczyna etap gróźb. Czy Do...
Poparcie dla Donalda Trumpa spadło do 43 proc., najniższego poziomu od czasu powrotu na stanowisko prezydenta St...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Prezydent USA Donald Trump miał poinformować swoje najbliższe otoczenie, w tym członków gabinetu, że Elon Musk w...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas