Parlament Europejski nie uznaje wyboru Putina. Wzywa do uznania wyborów za nielegalne

Na posiedzeniu w Strasburgu Parlament Europejski przyjął rezolucję „W sprawie niedemokratycznych wyborów prezydenckich w Rosji i ich nielegalnego rozszerzenia na terytoria okupowane”.

Publikacja: 25.04.2024 18:25

Parlament Europejski uznał wybory prezydenckie w Rosji i zwycięstwo Putina za nielegalne

Parlament Europejski uznał wybory prezydenckie w Rosji i zwycięstwo Putina za nielegalne

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 792

Parlament Europejski, uznając wybór Putina na prezydenta Rosji za nielegalny, przyjął rezolucję, która wzywa państwa członkowskie UE i społeczność międzynarodową, aby nie uznawały wyniku wyborów prezydenckich w Rosji za zgodny z prawem.

„Ponieważ odbyła się na nielegalnie okupowanych terytoriach Ukrainy, a nawet w Rosji, nie była ani wolna, ani uczciwa, nie spełniała podstawowych międzynarodowych standardów wyborczych, a tym samym nie miała legitymacji demokratycznej” – czytamy w rezolucji.

Parlament Europejski: Wybory prezydenckie w Rosji w warunkach represji

W rezolucji podkreślono, że „tzw. wybory prezydenckie odbyły się w poważnie ograniczonym środowisku systemowych i poważnych represji oraz podczas nielegalnej wojny agresywnej Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie”.

„Parlament Europejski wzywa do ograniczenia stosunków z Putinem do spraw niezbędnych dla pokoju w regionie, a także celów humanitarnych i praw człowieka, na przykład wymiany więźniów, powrotu deportowanych dzieci na Ukrainę czy wzywania do uwolnienia więźniów politycznych" - brzmi fragment rezolucji.

PE: Wybory prezydenckie na okupowanych terytoriach Ukrainy naruszają prawo międzynarodowe

W rezolucji podkreślono, że przeprowadzenie wyborów na terytoriach Ukrainy czasowo okupowanych przez Rosję, a mianowicie w Autonomicznej Republice Krymu, mieście Sewastopol i częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, stanowi wyraźne naruszenie suwerenności Ukrainy i stanowi wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego, w szczególności Karty Narodów Zjednoczonych.

Unia Europejska potępiła pseudowybory prezydenckie  w Rosji, zwłaszcza na czasowo okupowanych terytoriach ukraińskich, i nie uzna ich wyników.

Uchwałę poparło 493 posłów, 11 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.

Polityka
Xi Jinping zbiera sojuszników do walki z Donaldem Trumpem
Polityka
Donald Trump chce dobić Harvard. Uczelnia nie zamierza się ugiąć
Polityka
Trump w rozmowie z Meloni: Będzie umowa handlowa z UE, na 100 procent
Polityka
Donald Trump nie chce nowej wojny. Izrael musi się wstrzymać z atakiem na Iran
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Talibowie mogą już legalnie działać w Rosji. "Sojusznicy w walce z terroryzmem"