Szwecja dołączy do NATO. Węgry ostatnim krajem, który zatwierdził akcesję

Węgierski parlament zatwierdził w poniedziałek wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO, otwierając drogę do przystąpienia kraju do sojuszu po prawie dwóch latach intensywnych negocjacji.

Publikacja: 26.02.2024 16:58

Premier Węgier Viktor Orbán

Premier Węgier Viktor Orbán

Foto: AFP

Uzyskanie zgody węgierskiego parlamentu było ostatnią przeszkodą na drodze Sztokholmu do przystąpienia do NATO. 

Szwedzki premier Ulf Kristersson odwiedził w piątek Budapeszt, aby omówić współpracę w zakresie obrony i bezpieczeństwa ze swoim węgierskim odpowiednikiem, Viktorem Orbánem.

Czytaj więcej

Szwecja już prawie w NATO. Parlament Węgier podejmuje ostateczną decyzję

Szwecja formalnie dołączy do NATO po złożeniu dokumentu akcesyjnego rządowi Stanów Zjednoczonych, który jest depozytariuszem Traktatu Waszyngtońskiego.

Rosja nie chciała rozszerzenia NATO. Do sojuszu dołączają Finlandia i Szwecja

Wraz z przystąpieniem Szwecji, NATO będzie liczyć 32 członków. W ubiegłym roku Finlandia stała się 31. członkiem sojuszu, dodając około 1300 kilometrów do granicy NATO z Rosją.

Jako państwa NATO, Finlandia i Szwecja będą korzystać z ochrony przyznanej na mocy art. 5 traktatu, który ustanowił sojusz - który stanowi, że atak na jednego członka jest uważany za atak na wszystkich.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Lekcja z węgierskiego oporu wobec członkostwa Szwecji w NATO

Szwecja i Finlandia ogłosiły zamiar przystąpienia do NATO w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, porzucając trwającą dekady politykę niezaangażowania, która definiowała stosunki zagraniczne obu państw podczas zimnej wojny.

Etapy rozszerzania NATO

Etapy rozszerzania NATO

PAP

Szwecja i Finlandia w NATO. Turcja i Węgry wstrzymywały się z decyzją

NATO prowadzi politykę otwartych drzwi, co oznacza, że każde państwo może zostać zaproszone do członkostwa, jeśli wyrazi zainteresowanie oraz jest w stanie i chce przestrzegać zasad traktatu założycielskiego wspólnoty.

Każde państwo członkowskie może zawetować przystąpienie nowego kraju. Większość członków NATO szybko zatwierdziła wnioski Finlandii i Szwecji, Węgry i Turcja przez pewien czas wstrzymywały się z decyzją.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył Finlandię i Szwecję o zbyt łagodne podejście do kurdyjskich organizacji terrorystycznych, a premier Węgier Viktor Orbán twierdził, że rozpowszechniają one "jawne kłamstwa" na temat nieprzestrzegania przez jego kraj standardów Unii Europejskiej w zakresie praworządności — podstawowych wartości zapisanych w traktatach UE.

Czytaj więcej

Szef estońskiego MSZ: dla Putina Polska to „ruski mir”

Obawy te skłoniły UE do zamrożenia funduszy o wartości miliardów dolarów przeznaczonych dla Węgier do czasu wyjaśnienia tych kwestii. Orbán i jego rząd wielokrotnie zaprzeczali, że naruszyli zasady UE.

Węgry i Turcja później złagodziły swoje stanowisko w sprawie członkostwa Finlandii i zatwierdziły jej wniosek w marcu ubiegłego roku. Turecki parlament zatwierdził przyjęcie Szwecji w zeszłym miesiącu, po tym jak Sztokholm zaostrzył przepisy antyterrorystyczne i zobowiązał się do ściślejszej współpracy z Turcją w kwestiach bezpieczeństwa.

Wkrótce po głosowaniu w Turcji Orbán powiedział sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi, że jego rząd również poprze członkostwo Szwecji. Węgierski premier powiedział podczas swojego orędzia o stanie państwa 17 lutego, że kraj będzie w stanie ratyfikować przystąpienie Szwecji na początku wiosennej sesji parlamentu.

Przystąpienie Szwecji do NATO ma miejsce w kluczowym momencie wojny na Ukrainie, gdy Rosja ponownie odnosi sukcesy na froncie, a po dwóch latach walk pojawiają się pęknięcia w zachodnim poparciu dla Kijowa. Od czasu ataków Hamasu na Izrael z 7 października, które wywołały wojnę na Bliskim Wschodzie, uwaga przeniosła się także poza Europę.

Uzyskanie zgody węgierskiego parlamentu było ostatnią przeszkodą na drodze Sztokholmu do przystąpienia do NATO. 

Szwedzki premier Ulf Kristersson odwiedził w piątek Budapeszt, aby omówić współpracę w zakresie obrony i bezpieczeństwa ze swoim węgierskim odpowiednikiem, Viktorem Orbánem.

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Netanjahu odwołał ministra obrony. "Niezbędne jest całkowite zaufanie"
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Wyniki wyborów prezydenckich w USA od II wojny światowej. Zwycięzcy, przegrani, kontrowersje
Polityka
Były szef izraelskich służb: Niezależnie od tego, kto wygra, w interesie Ameryki jest zakończenie wojny
Polityka
Ameryka głosuje: 10 stanów decyduje czy wpisać prawo do aborcji do swoich konstytucji
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Królowa Kamila chwilowo wycofała się ze zobowiązań. Jaki jest powód?