Aktualizacja: 19.02.2025 08:44 Publikacja: 16.02.2024 11:29
Péter Magyar, prawnik i były mąż Judit Vargi, byłej minister sprawiedliwości
Foto: AFP
10 lutego Prezydent Węgier Katalin Novak podała się do dymisji. Decyzję ogłosiła w orędziu do narodu wyemitowanym w publicznej telewizji. Powodem było ułaskawienie mężczyzny skazanego za współudział w tuszowaniu sprawy o wykorzystywanie seksualne w domu dziecka. Po jej rezygnacji z polityki wycofała się także Judit Varga, była minister sprawiedliwości.
11 lutego na swoim profilu na Facebooku Péter Magyar, prawnik i były mąż Judit Vargi – byłej minister sprawiedliwości, która złożyła kontrasygnatę pod prezydenckim ułaskawieniem skazanego za tuszowanie pedofilii – opublikował wpis, w którym zaznaczył, że „ani przez chwilę nie chce być częścią systemu, w którym prawdziwi rządzący chowają się za spódnicami kobiet”. „W dniu dzisiejszym złożyłem rezygnację z obydwu zajmowanych przeze mnie stanowisk w spółkach państwowych. Rezygnuję także z bycia członkiem rady nadzorczej Banku MBH, będącego częściowo także własnością państwa. Za tą rezygnacją nie stoją żadne powody zawodowe” – poinformował. „Przez długi czas wierzyłem w ideał narodowych, suwerennych, obywatelskich Węgier i przez wiele lat starałem się przyczynić do jego realizacji własnymi skromnymi środkami. Ale w ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej zdawałem sobie sprawę, a dziś już ostatecznie, że wszystko to jest tak naprawdę tylko produktem politycznym, lukrową polewą, która służy tylko dwóm celom: ukryciu działania machiny władzy i zdobyciu niewyobrażalnie wielkiego majątku” – zaznaczył. „Wierzę, że Węgry nie są krajem Antala Rogána, oligarchów czy nawet kilku wpływowych rodzin, ale krajem Jánosa Hunyadiego, Istvána Széchenyiego, Ignáca Semmelweisa, Istvána Bethlena, Miklósa Radnótiego, Margaret Slachty, Sándor Máraiego, bojowników o wolność z 1956 r., Gęsiareczka Maćka i wszystkich prawych Węgrów” – dodał.
Anulowane z wątpliwych powodów wybory w Rumunii po tygodniach wciąż budzą emocje. Gdyby odbyła się druga tura, to prezydentem dużego kraju w naszym regionie byłby albo odpowiednik Grzegorza Brauna, albo Magdaleny Biejat.
Podobnie jak wobec Ukrainy, Donald Trump stosuje strategię szokową także wobec Bliskiego Wschodu. Tam jednak szanse na sukces są, jak na razie, równe zeru.
Prezydent Francji Emmanuel Macron przygotowuje się do zwołania kolejnego spotkania dotyczącego sytuacji na Ukrainie. Jednak nie wszystkie kraje zostaną tam zaproszone. Brakować ma m.in. Polski.
Donald Tusk nie ma monopolu na powoływanie się na bezpieczeństwo kraju – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Jędrzej Bielecki o wpisie premiera, który stwierdził, że „rozgorączkowani komentatorzy” nie będą dyktować mu działań.
Skoro Polska storpedowała ideę misji rozjemczej gwarantującej pokój, europejscy alianci z NATO lansują program wsparcia na bezprecedensową skalę sił zbrojnych samej Ukrainy – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
Nadchodzi koniec zasady de minimis w imporcie i będzie to rewolucja w e handlu i logistyce. Małe paczki także będą clone.
Rafał Tkacz, dotychczasowy szef delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, został nowym przewodniczącym Krajowego Biura Wyborczego.
Nie zawsze i nie wszędzie na wakacje trzeba lecieć samolotem. Niemieckie biuro podróży specjalizujące się w wycieczkach z przejazdem pociągami, Ameropa, twierdzi, że klienci coraz chętniej wybierają podróż koleją. Touroperator zanotował wzrost sprzedaży pakietów dynamicznych o 140 procent, rok do roku.
Unia Europejska rozważa gigantyczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 miliardów euro. Eksperci przewidują, że zakończenie wojny może wywołać odpływ ukraińskich pracowników z Polski, co wpłynie na rynek pracy. Chiny ograniczają eksport technologii do produkcji baterii, a Francja okazuje się głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie.
W badaniu ośrodka Opinia24 dla RMF FM respondentów spytano czy Polska powinna przyjmować imigrantów relokowanych do naszego kraju z innych państw UE.
W Karpatach Zachodnich ruszyła budowa nowego ośrodka narciarskiego. Ma to być miejsce, w którym turyści będą wypoczywać cały rok. Od granicy z Polską dzielić go będzie 50 kilometrów.
Do wykazu prac rządu trafił projekt precyzujący, jakie umowy zawierane przez samorządy czy administrację będą publikowane w jednolitym systemie informatycznym. Eksperci alarmują, że w praktyce upubliczniona będzie co trzecia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas