Wybory prezydenckie 2025. Sondaż: Trzaskowski i Hołownia z największym poparciem

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się teraz, do ich rozstrzygnięcia potrzebna byłaby druga tura, w której zmierzyliby się dwaj kandydaci partii rządzących - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Publikacja: 12.02.2024 09:07

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński, PAP/Piotr Nowak

zew

Uczestnicy badania zostali zapytani, na którego z kandydatów oddaliby głos w wyborach prezydenckich, gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę.

Na liście kandydatów, spośród których mogli wybierać ankietowani, znaleźli się marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050), prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO), były wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński (PiS) oraz dziennikarze Krzysztof Stanowski i Dorota Gawryluk.

Czytaj więcej

Sondaż: Jak Polacy oceniają plany uszczuplenia podstawy programowej w szkołach?

Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia w drugiej turze

Z sondażu wynika, że gdyby wybory odbyły się 11 lutego, wzięłoby w nich udział 68,4 proc. respondentów. Do rozstrzygnięcia wyborów potrzebna byłaby druga tura. W pierwszej największe poparcie uzyskaliby Rafał Trzaskowski (28,3 proc.) oraz Szymon Hołownia (24 proc.).

Według badania, kolejne miejsca zajęliby Tobiasz Bocheński (16,1 proc.), Krzysztof Stanowski (3,2 proc.) i Dorota Gawryluk (0,2 proc.). Innego kandydata wybrałoby 1,8 proc. uczestników sondażu, odpowiedź "nie wiem / trudno powiedzieć" zakreśliło 26,4 proc. ankietowanych.

Wybory prezydenckie 2025 - kiedy głosowanie?

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się za kilkanaście miesięcy. Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe: PiS w głębokiej defensywie, KO może pójść za ciosem

W Polsce prezydent wybierany jest co pięć lat. Jedna osoba może pełnić ten urząd nie dłużej niż przez dwie kadencje, co oznacza, że obecny prezydent Andrzej Duda nie będzie już mógł kandydować.

Ostatnie wybory prezydenckie w Polsce miały miejsce w 2020 r. W pierwszej turze, zorganizowanej 28 czerwca, żaden z kandydatów nie przekroczył progu 50 proc. głosów ważnych. W drugiej turze 12 lipca dotychczasowy prezydent Andrzej Duda (51,03 proc. głosów) pokonał prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (48,97 proc.).

Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem