Aktualizacja: 25.08.2023 06:31 Publikacja: 25.08.2023 03:00
Nicolas Sarkozy w 2008 r.negocjował z Putinem warunki pokoju w Gruzji
Foto: afp
Dla Nicolasa Sarkozy’ego Ukraińcy powinni skończyć jak Gruzini.
– Kiedy byłem prezydentem Europy (chodzi o przewodnictwo w Unii – red.) i prezydentem Francji, musiałem stawić czoła Putinowi, bardzo brutalnie, kiedy dopuścił się inwazji Gruzji w 2008 r. To było osiem godzin niezwykle trudnych rozmów. Ale w końcu wycofał swoje czołgi – chwalił się w środę wieczorem na antenie głównego kanału telewizyjnego kraju TF1 przywódca kraju z lat 2007–2012.
Strach padł nie tylko na Kijów, ale i na całą wolną Europę, że wobec braku porozumienia z Kremlem Donald Trump może po prostu wycofać się ze wsparcia Ukraińców.
Niemcy przedłużają tymczasowe kontrole na graniach z państwami UE, w tym z Polską, o sześć miesięcy - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Biały Dom uniemożliwił dziennikarzom AP udział w dwóch wydarzeniach organizowanych we wtorek w Białym Domu, w tym w spotkaniu dziennikarzy z Donaldem Trumpem w Gabinecie Owalnym, ze względu na politykę redakcyjną agencji dotyczącą nazwy Zatoki Meksykańskiej.
Czy Europejczykom się to podoba, czy nie, Donald Trump już teraz wpływa na politykę Unii Europejskiej – pisze Paweł Zerka, analityk ECFR, omawiając najświeższe badania tego think tanku.
Jedna czwarta obywateli krajów UE widzi w Rosji sojusznika albo niezbędnego partnera. A nawet w państwach, których rządy popierają Kijów, wielu obywateli nie uważa Ukrainy za część Europy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja wypuściła z kolonii karnej Marka Vogela, pracownika ambasady USA, skazanego na 14 lat więzienia za przemyt narkotyków.
Strach padł nie tylko na Kijów, ale i na całą wolną Europę, że wobec braku porozumienia z Kremlem Donald Trump może po prostu wycofać się ze wsparcia Ukraińców.
Rosyjski lider najprawdopodobniej nie podjął decyzji, czy rozpoczynać rozmowy pokojowe z Donaldem Trumpem, a jeśli tak, to jak długo je przeciągać i po co.
Rząd Ukrainy zatwierdził roczny kontrakt dla ochotników w wieku 18-24 lat, który ma na celu zwiększenie rekrutacji do armii za pomocą zachęt finansowych i świadczeń socjalnych. Mieszane reakcje mundurowych.
Decyzja Donalda Trumpa o nałożeniu sankcji i osłabieniu Międzynarodowego Trybunału Karnego to nie tylko konsekwencja geopolityki i wsparcia sojusznika USA – Izraela – w relacjach ze światem. Skutki takiej polityki mogą wykroczyć daleko poza międzynarodowe prawo karne.
Przeżywamy to w Polsce od 2015 roku. Teraz pokazali się sędziowie amerykańscy. Słychać głosy zachwytu – nie tylko zresztą w USA, bo także w Polsce – że niezależni sędziowie stanęli po stronie konstytucji. Skądś my to znamy, nieprawdaż?
- Nierealistycznie jest oczekiwać, że Ukraina wróci do granic sprzed 2014 roku - mówił w Brukseli w czasie spotkania przedstawicieli grupy Ramstein, państw wspierających Ukrainę, sekretarz obrony USA Pete Hegseth.
Antyimigrancka narracja pasuje sztabowcom KO do strategii „zdrowego rozsądku”, o którym Rafał Trzaskowski wspomina po kilkadziesiąt razy dziennie na spotkaniach wyborczych. Ale jest z nią pewien problem: słabo się łączy z paktem migracyjnym, który jest dopinany właśnie pod naszym przewodnictwem w Unii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas