Jaka przyszłość czeka Trzecią Drogę? Decydujące najbliższe dni

Najbliższe dni zdecydują o tym, czy rzeczywiście powstanie wspólny komitet PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni. Ale optymizm się utrzymuje.

Publikacja: 03.08.2023 03:00

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia cały czas rozmawiają o wspólnym starcie w wyborach PAP/J

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia cały czas rozmawiają o wspólnym starcie w wyborach PAP/Jakub Kaczmarczyk

Foto: Jakub Kaczmarczyk

Sobotnia Rada Naczelna PSL i Rada Krajowa Polski 2050 mogą przesądzić, czy obie formacje pójdą do wyborów w ramach stworzonego kilka miesięcy temu przez Szymona Hołownię i Władysława Kosiniaka-Kamysza projektu „Trzecia Droga”. We wtorek odbyło się spotkanie liderów, a obecnie – jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej" – trwają prace nad konkretnymi elementami porozumienia, w tym umową koalicyjną i podziałem miejsc na listach wyborczych. Od wyniku prac będą zależały ostateczne decyzje.

Przyspieszenie wymusza kalendarz. Już wkrótce – być może w poniedziałek – prezydent Andrzej Duda ogłosi termin wyborów do Sejmu. To uruchomi formalnie cały proces, w tym rejestrację komitetów wyborczych. I chociaż do zbudowania list będzie czas (zakładając, że wybory odbędą się 15 października) aż do 6 września, to rejestracja komitetów wyborczych musi nastąpić wcześniej.

Czytaj więcej

Kiedy wybory do Sejmu i Senatu? Coraz bliżej ogłoszenia terminu

Opozycja dopina też ostatnie szczegóły paktu senackiego. Jego przedstawienie może nastąpić już w najbliższy wtorek, czyli 8 sierpnia.

Wola porozumienia między Polską 2050 a PSL

Nasi rozmówcy zarówno z Polski 2050, jak i PSL zapewniają, że prace nad porozumieniem cały czas trwają, wola dogadania się w sprawie wspólnego komitetu jest, a konkretne jego elementy zostaną ostatecznie wypracowane.

– Uważam, że mimo napięć, przede wszystkim w mediach, realnie dojdzie do kompromisu – tonuje nastroje ważny polityk ludowców, z którym rozmawialiśmy.

Jeszcze przed spotkaniem Rady Naczelnej PSL odbędzie się najpewniej posiedzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego (odpowiednik zarządu) u ludowców.

Dla Szymona Hołowni warunkiem jest przede wszystkim to, by na listach Trzeciej Drogi nie było AgroUnii Michała Kołodziejczaka, jak też posła Artura Dziambora z Partii Wolnościowcy, wcześniej w Konfederacji. Polska 2050 przekonuje, że ludziom Kołodziejczaka nie będzie można zaufać pod kątem potencjalnego wsparcia PiS w nowej kadencji Sejmu.

Czytaj więcej

Marek Migalski: Rząd bez Lewicy, ale z Mentzenem?

Z naszych ustaleń wynika, że Polska 2050 podtrzymuje też, że komitet Trzeciej Drogi musi być komitetem koalicyjnym (to oznacza próg 8 proc. niezbędny do wejścia do Sejmu). Ale politycy Polski 2050 przekonują też, że czas zerwać z myśleniem o progu, a wspólny komitet – przy szybkim starcie kampanii centralnej – może liczyć na mocny wynik dwucyfrowy, ponad 15 proc.

Tonowanie nastrojów

To, czy dojdzie do porozumienia zależy też w dużej mierze od tego, czy uda się powstrzymać emocje wokół dwóch partii politycznych, głównie w mediach społecznościowych, chociaż nie tylko. Stąd też tonujące atmosferę wypowiedzi obydwu stron.

Politycy Polski 2050 przekonują jednocześnie, że ich formacja jest gotowa do samodzielnego startu i ma dobrze opracowany plan, jeśli chodzi o zbieranie podpisów i przygotowanie samodzielnych list wyborczych we wszystkich okręgach. Cały czas jednak trwają intensywne prace nad porozumieniem z PSL.

Dystans do tej sytuacji zachowuje Platforma. Zdaniem naszych rozmówców bardzo mało prawdopodobny – ale też nie jest całkiem jeszcze wykluczony – jest taki rozwój sytuacji, w której następuje próba dalszej konsolidacji opozycji. Jednak jeden z naszych informatorów z okolic PO przyznaje, że prosty powrót do konstrukcji np. „bloku EPP” z PSL i Koalicją Obywatelską nie byłby łatwy i jest w zasadzie wykluczony w obecnej sytuacji.

Sama Koalicja Obywatelska jest obecnie w fazie budowania własnych list wyborczych, podobnie jak Lewica i inne siły polityczne. Tylko Konfederacja zaczęła już ogłaszać pierwsze trójki kandydatów w kolejnych okręgach wyborczych.

Polityka
Gwarancje NATO dla Ukrainy. Co zdradzili w Warszawie Tusk z Zełenskim
Polityka
Karol Nawrocki zdradza, co powiedziałby Wołodymyrowi Zełenskiemu
Polityka
Zełenski spotkał się z Tuskiem. "Niepodległa Ukraina to bezpieczna Polska"
Polityka
Kaczyński jak Nawrocki ws. Ukrainy w UE i NATO. „Powiedziałem prezydentowi prosto w oczy”
Polityka
Krzysztof Bosak został zapytany o mowę nienawiści. Porównał internet do knajpy