Białorusini zebrali niemal 600 tys. euro dla więźniów politycznych

Przeciwnicy reżimu Łukaszenki przeprowadzili za granicą największą od trzech lat akcję poparcia dla zakładników dyktatora.

Publikacja: 31.07.2023 14:51

Swiatłana Cichanouska

Swiatłana Cichanouska

Foto: PAP/Valdemar Doveiko

Maraton poparcia dla więźniów politycznych "Nam nie jest wszystko jedno" rozpoczął się w sobotę nad ranem i trwał do końca dnia w niedzielę. Dołączyły do niego wszystkie niezależne media białoruskie oraz opozycja demokratyczna na czele z liderką wolnej Białorusi Swiatłaną Cichanouską, przebywającą od niemal trzech lat w Wilnie.

Przez niespełna dwa dni udało się zebrać ponad 574 tys. euro, które mają zostać przeznaczone na wsparcie więźniów politycznych. Do akcji dołączyli przeważnie Białorusini mieszkający w różnych częściach świata, ponieważ wewnątrz kraju służby Łukaszenki od dawna tropią ludzi wspierających przeciwników dyktatury. 

Czytaj więcej

Dlaczego władza na Białorusi boi się Kart Polaka

Od miesięcy białoruskie KGB wzywa na "przesłuchania” osoby, które w 2020 roku dokonały chociażby jednego przelewu do jakiejkolwiek organizacji opozycyjnej lub charytatywnej (np. wspierającej aresztowanych). Zresztą żadna z takich organizacji już nie istnieje na Białorusi.

Zebrane środki mają trafić do trzynastu działających poza granicami kraju białoruskich fundacji i inicjatyw wspierających więźniów politycznych oraz ich rodziny. Będą miały dwa miesiąca, by dotrzeć z pomocą. Liderka białoruskiej opozycji demokratycznej zapowiedziała, że już w listopadzie opublikują odpowiednie sprawozdanie. 

Wiele rodzin zakładników Aleksandra Łukaszenki od sfałszowanych wyborów w sierpniu 2020 roku mierzy się z problemami finansowymi, gdyż często np. aresztowany mąż był jedynym żywicielem rodziny. 

Czytaj więcej

Białoruś do NATO? Przeciwnicy Aleksandra Łukaszenki już nie mówią „nie”

Niełatwe i bardzo kosztowne jest znalezienie na Białorusi adwokata, który będzie reprezentował interesy więźnia politycznego. Wielu prawników straciło z tego powodu licencje, a niektórzy trafili za kraty. Dla wielu prawnik jest jedyną deską ratunku, bo przynajmniej może poinformować krewnych więźnia politycznego o jego stanie zdrowia.

Zakładnicy reżimu są często izolowani i pozbawiani podstawowych praw (np. korzystania z biblioteki). Niektórzy już nigdy nie wrócą do swoich bliskich: Witold Aszurak, Mikałaj Klimowicz, Aleś Puszkin. To więźniowie polityczni, którzy zmarli „w niewyjaśnionych okolicznościach”.

- Solidarność i wzajemne wsparcie zawsze były i będą naszą siłą. Wynik [zbiórki] bardzo cieszy i inspiruje nas wszystkich. Zawsze mówię, że wierzę w Białorusinów. I wy, drodzy moi, również nie przestawajcie wierzyć w siebie nawzajem – komentowała Cichanouska, której męża (znanego opozycyjnego blogera) Siarheja Cichanouskiego skazano na 18 lat łagrów.

Za kratami na Białorusi od ponad dwóch dni przebywa dziennikarz i lider mniejszości polskiej Andrzej Poczobut, skazany na osiem lat łagrów. Paweł Siewiaryniec, Zmicier Daszkiewicz, Wiktar Babaryka, Maryja Kalesnikawa, Ryhor Kastusiou, Aleksander Feduta i ponad 1500 innych. Nazwisk na prowadzonej przez obrońców praw człowieka liście więźniów politycznych codziennie przybywa.

Polityka
Wpadka kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Chodzi o Koreę Północną
Polityka
Były premier Gruzji zaatakowany w Batumi. Napastnikami mieli być parlamentarzyści
Polityka
Trump chce Grenlandii. W Chinach wywołało to pytania o Tajwan
Polityka
Izrael umieścił ładunki wybuchowe w irańskich wirówkach do wzbogacania uranu?
Polityka
Prezydent Iranu zapewnia, że jego kraj nie chciał zamordować Donalda Trumpa