Wybory w Hiszpanii. Exit polls: Wygrywa konserwatywna Partia Ludowa

W Hiszpanii zakończyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Z pierwszych danych exit polls wynika, że zgodnie przewidywaniami najwięcej mandatów w Kortezach Generalnych zyska centroprawicowa Partia Ludowa (PP). Do godziny 14 zagłosowało ponad 40 proc. uprawnionych.

Aktualizacja: 23.07.2023 20:53 Publikacja: 23.07.2023 20:18

Jeden z lokali wyborczych w Madrycie

Jeden z lokali wyborczych w Madrycie

Foto: AFP

amk

Według wstępnych szacunków Partia Ludowa uzyska 145-150 mandatów. Socjalistyczna Partia Robotnicza premiera Pedro Sancheza wstępnie ma uzyskać od 113 do 118 mandatów.

Lewicowa koalicja Sumar może mieć od 28 d0 31 mandatów.

Konserwatywna PP wygrywa wybory, ale nie wiadomo jeszcze, czy z ekstremalnie prawicową partią VOX (24-27 mandatów), uzyska większość w parlamencie.

Komentatorzy podkreślają, że podawane obecnie wstępne wyniki mogą ulec daleko idącym zmianom.

Skrajna prawica w rządzie?

Po raz pierwszy od śmierci generała Francisco Franco szanse na współrządzenie w Hiszpanii ma skrajnie prawicowa partia VOX - przeciwna migrantom, feministkom, LGBT, separatystycznym dążeniom autonomicznych wspólnot, aborcji czy eutanazji. Partia podkreśla rolę rodziny i wartości chrześcijańskich.

Do głosowania na VOX zachęcał Hiszpanów prezes PiS Jarosław Kaczyński, którego członkowie VOX w opublikowanym poście pomylili z prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Kaczyński namawiał, by Hiszpanie oddali głos na PiS, jeśli chcą "rozwijać się i żyć spokojnie". Wyraził też nadzieję, że przyjdzie taki czas, gdy Polska i Hiszpania "będą razem zmieniać Europę na lepsze".

Przyspieszone wybory po klęsce socjalistów w wyborach lokalnych

O przyspieszeniu wyborów parlamentarnych zdecydował premier Pedro Sanchez, po tym, jak  jego Hiszpańska Socjalistyczna Partii Robotnicza wraz z koalicyjną Unidas Podemos przegrały w majowych wyborach do władz regionalnych i lokalnych.

Lewicowy rząd miały pogrążyć, zdaniem komentatorów, kontrowersyjne decyzje, w rodzaju umożliwienia aborcji na życzenie od 16 roku życia, możliwość rejestrowania płci odmiennej od biologicznej czy zmiany imienia w dokumentach już przez 12-latków (za zgoda rodziców) czy 16-latków (bez zgody).

Sanchezowi zarzucano także wspieranie separatystów, dlatego w kampanii poprzedzającej dzisiejsze wybory rywale przestrzegali przed rozpadem Hiszpanii.

Czytaj więcej

Przedterminowe wybory parlamentarne. Hiszpania na wirażu

W niedzielnych wyborach może wziąć udział 37,5 miliona uprawnionych osób. Wybiorą 350 członków Kongresu Deputowanych, niższej izby Kortezów Generalnych, hiszpańskiego parlamentu, oraz 208 senatorów.

Pozostałych 265 senatorów w Hiszpanii wybieranych jest przez parlamenty autonomicznych wspólnot.

Do godziny 14 zagłosowało już ponad 40 proc. uprawnionych, rekordowo wysoka liczba, 2,47 miliona, skorzystało z możliwości głosowania korespondencyjnego.

Według wstępnych szacunków Partia Ludowa uzyska 145-150 mandatów. Socjalistyczna Partia Robotnicza premiera Pedro Sancheza wstępnie ma uzyskać od 113 do 118 mandatów.

Lewicowa koalicja Sumar może mieć od 28 d0 31 mandatów.

Pozostało 91% artykułu
Polityka
Eksplozja Nord Stream. Co śledczy z Niemiec zarzucają Polsce? "Nie do pomyślenia"
Polityka
Były wiceprezydent z partii Donalda Trumpa zagłosuje na Kamalę Harris
Polityka
Nowy rząd Francji bez lewicy. Emmanuel Macron oskarżony o to, że "ukradł wybory"
Polityka
"Oskarżony jest kandydatem". Donald Trump nie usłyszy wyroku przed wyborami
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Polityka
Nagła rezygnacja kandydata Słowenii na komisarza po rozmowie z Ursulą von der Leyen. "Nie podzielamy koncepcji"
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki