Komisja za nowelizacją ustawy o komisji ds. wpływów Rosji

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła w całości projekt prezydenta.

Publikacja: 14.06.2023 21:44

Posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

Posiedzenie sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych

Foto: PAP/Piotr Nowak

– Jedyną nowelizacją, która może liczyć na szerokie poparcie opozycji, i która pozwoli Polsce odzyskać miano kraju demokratycznego, jest nowelizacja zakładająca likwidację komisji oraz zniesienie wszelkich zapisów lex Tusk – zaznaczył na początku posiedzenia poseł Jan Szopiński z Lewicy i zgłosił poprawkę zmierzającą do uchylenia ustawy autorstwa PiS, pod którą podpis złożył prezydent. Tę jednak odrzucono.

Czytaj więcej

Müller o "lex Tusk": Poprawki prezydenta rozwieją wątpliwości

Dalej wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Przy sprzeciwie opozycji, która twierdziła m.in., że projekt jest niekonstytucyjny, „pisany na kolanie” i „ośmiesza instytucję prezydenta” – posłowie przegłosowali w całości zaproponowaną przez prezydenta nowelizację. Wprowadzono do niej jedynie drobne poprawki techniczne zgłoszone przez wiceszefa komisji, posła Piotra Kaletę z PiS. Poprawka znosi wszystkie sankcje, a także art. 47 projektu ustawy, a więc pierwszy raport nie musi być przedstawiony 17 września, ale może być zaprezentowany później, a skład komisji będzie można uzupełniać.

W piątek powinno się odbyć drugie czytanie, przegłosowane ewentualnych poprawek.

– Próbowaliśmy, ale nie udało się nic zrobić. Była pełna mobilizacja ze strony PiS – 22 ich posłów do 21 opozycyjnych – tłumaczy nam poseł Wiesław Szczepański, przewodniczący komisji. Projekt wraca do Sejmu, a stamtąd do Senatu.

„Państwowa Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022” ma liczyć dziewięć osób, zgodnie z prezydencką nowelizacją nie mogą w niej zasiadać parlamentarzyści.

Czytaj więcej

Prof. Łętowska o Lex Tusk: członkowie komisji z licencją na zabijanie

W środę (14 czerwca) można było zgłaszać kandydatów do komisji. Do zamknięcia tego wydania gazety PiS nie ogłosił ich nazwisk. W kuluarach nieoficjalnie mówiono, że przedstawi tylko pięć kandydatur. Ale dodatkowy termin zgłaszania członków komisji może wyznaczyć marszałek Sejmu.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki potwierdził w Radiu Plus to, o czym pisała „Rzeczpospolita”, że jednym z kandydatów do komisji jest prof. Sławomir Cenckiewicz, historyk, obecny dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, autor głośnej monografii o Lechu Wałęsie i jego kontaktach z SB. Cenckiewicz jest też współautorem serialu dokumentalnego „Reset” (wraz z Michałem Rachoniem), który produkuje TVP. Serial traktuje o wpływie Rosji na polską politykę w czasach rządów PO–PSL. Pierwszy odcinek wyemitowano w poniedziałek, m.in. poruszał sprawę spotkania Radosława Sikorskiego z Siergiejem Ławrowem w 2008 r.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: PiS uruchomiło efekt domina

Komisja w całości zostanie obsadzona kandydatami PiS, – opozycja nie wystawi swoich kandydatów. Jej skład PiS chce przegłosować na następnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 6–7 lipca. I nawet bez uchwalonej nowelizacji ma ona zacząć działać.

Prezydent w ramach nowelizacji zaproponował, by szefa komisji wybierała sama komisja, a nie – jak zakładano – premier. Nieoficjalnie mówi się, że zostanie nim właśnie Cenckiewicz. Według naszych informacji komisja nie będzie badała całego okresu rządów PO-PSL. Główne obszary jej badań mają dotyczyć energetyki, umów międzynarodowych z Rosją i wpływów rosyjskich na śledztwo smoleńskie.

W nowelizacji Andrzej Duda proponuje wykreślenie z ustawy kontrowersyjnych środków zapobiegawczych (w postaci zakazu sprawowania funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi przez 10 lat oraz odebrania dostępu do informacji niejawnych na 10 lat). Komisja będzie mogła za to uznać, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym.

Inna zmiana – od decyzji komisji będzie przysługiwało odwołanie do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Polityka
Sondaż prezydencki: Kandydat KO wygrywa w pierwszej i drugiej turze
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Polityka
Kampania prezydencka – walka o centrum i „uwypuklanie katastrofy”
Polityka
Donald Tusk kontra Karol Nawrocki. Upomniał ich Szymon Hołownia
Polityka
Kwiatkowski o apartamencie, z którego korzystał Nawrocki: Po co, z kim i dlaczego tam nocował?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Polityka
Czy Karol Nawrocki powinien zapłacić za korzystanie z luksusowego apartamentu? Sondaż
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku