Aktualizacja: 15.06.2023 08:09 Publikacja: 15.06.2023 03:00
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz
Foto: AFP
Bez bezpieczeństwa nie ma wolności i stabilności oraz dobrobytu – podkreślił Olaf Scholz, prezentując kompleksową strategię bezpieczeństwa narodowego. Na 74 stronach zaprezentowano najważniejsze aspekty bezpieczeństwa Niemiec. Zdaniem kanclerza kluczowe znaczenie dla tożsamości Niemiec w sferze bezpieczeństwa nadal ma „zakotwiczenie w Unii Europejskiej i sojuszu transatlantyckim”. Scholz wspomniał konkretnie o „naszej głębokiej przyjaźni z Francją i bliskim partnerstwie z USA”.
Jest to pierwszy tego rodzaju dokument w dziejach RFN. Do tej pory wymogi bezpieczeństwa narodowego były definiowane w szeregu innych źródeł rządowych, tzw. białych księgach dotyczących armii, czy też opracowań MSZ na temat polityki zagranicznej.
Osoby wchodzące w skład zespołu odpowiedzialnego za przejęcie władzy przez administrację Donalda Trumpa (transition team) przygotowują listę oficerów amerykańskiej armii, którzy mają być zwolnieni ze służby - informują dwa źródła, na które powołuje się Reuters.
Jeszcze przed wyborami opozycja z CDU/CSU wesprze mniejszościowy rząd Olafa Scholza w przeforsowaniu kilku ustaw. To w obawie przed wyborczym sukcesem AfD.
Czy jest związek między katastrofalnymi powodziami w Walencji a przyszłą Komisją Europejską? Zdaniem hiszpańskich chadeków tak, UE więc jeszcze poczeka.
Po 20 latach negocjacji Bruksela jest u progu zawarcia porozumienia znoszącego bariery w handlu z połową Ameryki Łacińskiej. Tylko Francja jeszcze desperacko stawia opór.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Prezydent-elekt Donald Trump nie chce, aby armia USA ograniczała jego władzę, jak to było za pierwszej kadencji. Departamentem Obrony będzie kierował Pete Hegseth, radykał bez doświadczenia wojskowego, ale do bólu lojalny.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik MSZ Ukrainy zapewnił, że jego kraj nie zamierza pozyskiwać broni atomowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 12 na 13 listopada Ukrainę atakowały rosyjskie drony-kamikadze. Rosja poderwała też bombowce strategiczne.
Jeszcze przed wyborami opozycja z CDU/CSU wesprze mniejszościowy rząd Olafa Scholza w przeforsowaniu kilku ustaw. To w obawie przed wyborczym sukcesem AfD.
Czuję, że wobec Polski jestem zobowiązany, żeby włożyć na siebie cięższą zbroję, jeśli zajdzie taka potrzeba – mówi Karol Nawrocki, prezes IPN, będący na liście potencjalnych kandydatów PiS na kandydata na prezydenta RP.
Po zawieszeniu broni Rosja zachowa kontrolę nad wszystkimi okupowanymi terytoriami? Ukraińcy już tego nie odrzucają, ale oczekują konkretnych decyzji państw NATO.
Biuro podróży Rainbow kupiło w Grecji kolejny hotel. To piąty obiekt jaki przyłączy do sieci White Olive i pierwszy tak duży i dysponujący aquaparkiem.
Donald Tusk zachował się w nieodpowiedzialnie narażając bezpieczeństwo Polski oskarżeniami o współpracę Donalda Trumpa z rosyjskim wywiadem. Użyłbym mocnego słowa… - mówi Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Rosyjskie elity biznesowe nie podzielają pokazowego optymizmu Kremla o wzroście rosyjskiej gospodarki. Miliarderzy nie oczekują, że Donald Trump zniesie sankcje, a rosyjska inflacja spowolni. Dopóki rosyjska wojna trwa, będzie tylko gorzej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas