Z ustaleń „Rzeczpospolitej” wynika, że dowódca operacyjny, gen. Tomasz Piotrowski 16 grudnia poinformował premiera Mateusza Morawieckiego i resort obrony o nietypowym zdarzeniu w polskiej przestrzeni powietrznej. Przez telefon. Tymczasem obaj politycy twierdzili, że o wszystkim dowiedzieli się dopiero w kwietniu, gdy w lesie pod Bydgoszczą znaleziono szczątki rakiety.
Po naszej publikacji Platforma Obywatelska zapowiedziała złożenie w tej sprawie wniosku do prokuratury. Były minister obrony Tomasz Siemoniak, odnosząc się do materiału „Rzeczpospolitej”, stwierdził, że „wyłania się zupełnie inny obraz, niż minister Błaszczak czy premier Morawiecki próbowali nam w tej sprawie przedstawiać”. Zarzucił Morawieckiemu „absolutne kłamstwo” i „wprowadzenie w błąd opinii publicznej w sprawie, która dotyczy bezpieczeństwa państwa”.
Z naszych ustaleń wynika, że informacja o tym, kto i w jaki sposób był informowany o incydencie 16 grudnia, znalazła się w dokumentach służby dyżurnej Centrum Operacji Powietrznych w meldunku doraźnym oraz szczegółowym. Ustaliliśmy, że zostały one zabezpieczone przez Najwyższą Izbę Kontroli.
Naszym doniesieniom zaprzecza rzecznik rządu Piotr Müller. Utrzymuje, że „premier nie był informowany w grudniu o incydencie”. Podobnie twierdzi resort obrony narodowej. „Zgodnie z faktami przedstawionymi podczas konferencji 11 maja br. szef MON nie był informowany o rakiecie, która pojawiła się w polskiej przestrzeni powietrznej ani o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej 16.12.2022”.
Czytaj więcej
Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że dowódca operacyjny, gen. Tomasz Piotrowski poinformował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Mariusza Błaszczaka o nietypowym zdarzeniu w polskiej przestrzeni powietrznej 16 grudnia 2022 roku. Tymczasem obaj politycy twierdzili, że o sprawie dowiedzieli się dopiero w kwietniu, gdy w lesie pod Bydgoszczą znaleziono rosyjską rakietę. Platforma Obywatelska składa w tej sprawie wniosek do prokuratury.