Wiceminister o 800+: Cudów się nie spodziewamy, jeśli chodzi o kwestie demograficzne

- Nie ma fizycznej możliwości, żeby to się przełożyło w krótkiej perspektywie na demografię - mówiła o zapowiedzianej przez Jarosława Kaczyńskiego podwyżce świadczeń w programie „Rodzina 500 plus” Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej.

Publikacja: 16.05.2023 18:20

Wiceminister o 800+: Cudów się nie spodziewamy, jeśli chodzi o kwestie demograficzne

Foto: PAP/Marcin Obara

qm

W niedzielę podczas konwencji „Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że „od nowego roku” świadczenie 500+ zmieni się w 800+.

Do tej obietnicy w poniedziałek na spotkaniu z wyborcami w Krakowie odniósł się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. - Nie trzeba być geniuszem matematyki, żeby to wyliczyć, że inflacja od momentu, kiedy 500+ stało się rzeczywistością polskiej rodziny z dziećmi spowodowała, że dziś, jeśli chcemy zrewaloryzować te 500+ tak, aby znaczyło tyle, ile w dniu, w którym zostało polskim rodzinom wypłacone, to właśnie mniej więcej tyle powinniśmy zaproponować waloryzacji - powiedział. - Żeby zamknąć licytację w tej kwestii, proponuję - i to jest to „sprawdzam” wobec Kaczyńskiego - żebyśmy przyjęli w głosowaniu jak najszybciej decyzję o waloryzacji 500+; dwa - żebyśmy zrobili to przed wyborami - oświadczył Tusk.

We wtorek lider PO zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu do marszałek Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie waloryzacji 500+ do 800+.

Czytaj więcej

Koalicja Obywatelska składa w Sejmie projekt ustawy o waloryzacji 500 plus

– To wsparcie jest oczekiwane przez Polaków, bo dla Polaków najważniejszą wartością jest rodzina. Programy, które wspierają nas w tym, abyśmy jako rodzice mogli bezpiecznie i w miarę komfortowo wychowywać dzieci, są oczekiwane przez Polaków – mówiła w TV Trwam Barbara Socha, wiceminister rodziny, komentując zapowiedź podwyższenia świadczenia w ramach programu 500+.

Socha przyznała, że jest to „program kosztowny, który jest bardzo dużą inwestycją”. - Cudów się nie spodziewamy, jeśli chodzi o kwestie demograficzne - zaznaczyła jednocześnie.

- W tym momencie w wiek rozrodczy wchodzi niż demograficzny, czyli o wiele mniej liczne roczniki od tych, które już kończą swoje szanse, jeśli chodzi o powiększanie rodzin (…). Nie ma fizycznej możliwości, żeby to się przełożyło w krótkiej perspektywie na demografię - przekonywała pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Czytaj więcej

Mentzen: Po co komu opozycja, która chce robić to samo co rząd, tylko wcześniej?

Zdaniem wiceminister „dla budżetów rodzin wielodzietnych wielokrotność świadczenia 500+ stanowi istotny składnik finansowy, który de facto daje gwarancję poczucia stabilności oraz bezpieczeństwa”. - To też świadczy o tym, iż w Polsce jest potencjał, że jest wiele rodzin, które marzyły o tym, by mieć liczniejsze potomstwo. Te rodziny mają dzisiaj w Polsce odpowiednie warunki do tego, żeby realizować swoje plany - przekonywała Barbara Socha. - Rodzinom w Polsce dzisiaj rzeczywiście żyje się o wiele lepiej, niż żyło się za czasów naszych poprzedników - dodała.

Polityka
Były prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz zdradza kulisy swojego odwołania. Od ministra miał usłyszeć pogróżki
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Adrian Zandberg: Jeśli wygra Trump, Europa szybciej musi stanąć na własnych nogach
Polityka
Przemysław Czarnek: W PiS ciągle trwają poszukiwania kandydata. Spełniam dwa warunki, z trzecim mam jakiś problem
Polityka
Warszawa patrzy na Waszyngton. Co zmienią wybory w USA?
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Powrót Instytutu Pokolenia. Donald Tusk go zlikwidował, dawni twórcy przywrócili