Gasiuk-Pihowicz: Z posłami Suwerennej Polski zamieniłam dwa słowa w biegu

Rzeczywiście trudno się nie cieszyć, gdy PiS-owska maszyna do niszczenia demokracji się zacina - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka KO, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską, komentując spór pomiędzy Suwerenną Polską i PiS-em

Publikacja: 11.05.2023 12:10

Gasiuk-Pihowicz została zapytana o to, o czym rozmawiała z posłami Suwerennej Polski przy wejściu do Sejmu, po głosowaniu nad usunięciem posłów Suwerennej Polski z sejmowej komisji sprawiedliwości (PiS to głosowanie przegrał). Zdarzenie nagrała posłanka PiS-u Joanna Lichocka, która opublikowała nagranie na Twitterze z podpisem, „posłowie 'Suwerennej Polski' cieszą się z posłanką Gasiuk Pihowicz, że wspólnie wygrali głosowanie".

- Wymieniliśmy dwa słowa w biegu, zaraz po głosowaniu, które udało nam się wygrać. Rzeczywiście trudno się nie cieszyć, gdy PiS-owska maszyna do niszczenia demokracji się zacina. Było to głosowanie przeciwko PiS-owi, podczas którego cała opozycja postanowiła głosować wspólnie. Tego dnia udało nam się zablokować ustawę o czterech tysiącach upolitycznionych sędziów - dla niepoznaki nazywanych sędziami pokoju. Im większe podziały wśród prawicy, tym lepiej dla polskiej demokracji - podkreśliła parlamentarzystka.

Czytaj więcej

W obozie władzy głośne „ciche dni”

Zdaniem posłanki, "polityków koalicji rządzącej trawią konflikty i wzajemna nienawiść".

- To sprawia, że machina rządząca się zacina. Ci ludzie nie są w stanie rządzić, bo są skoncentrowani na kopaniu pod sobą dołków i obrzucaniu się inwektywami - stwierdziła polityk.

Jarosław Kaczyński skierował do TK ludzi, którzy nie mają autorytetu prawniczego, ale są mu wierni

Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka KO

Gasiuk-Pihowicz wytłumaczyła także, dlaczego opozycja zagłosowała przeciwko usunięciu posłów Suwerennej Polski z Komisji Sprawiedliwości.

- Opozycja stwierdziła, że wbije klin pomiędzy rządzących w czasie głosowania dotyczącego obecności czterech posłów Suwerennej Polski w Komisji Sprawiedliwości. Efekt był natychmiastowy - zaraz potem było posiedzenie tej komisji. Mieliśmy na niej pracować nad wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego czterech tysięcy upolitycznionych sędziów. Przez to co się stało, prace nad tą ustawą zostały zatrzymane. Naszym celem było zatrzymanie możliwości wprowadzania złych zmian do polskiego prawa - zaznaczyła posłanka.

Polityk odniosła się także do sporu w TK, który uniemożliwia Trybunałowi zajęcie się ustawą o Sądzie Najwyższym.

- Jarosław Kaczyński skierował do TK ludzi, którzy nie mają autorytetu prawniczego, ale są mu wierni. TK jest atrapą, która ma stwarzać pozory ładu konstytucyjnego w Polsce, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów partii rządzącej. Ale okazało się, że TK nie jest w stanie orzekać. Widzimy tam jak w soczewce wszystkie problemy, z którymi boryka się obecny rząd - podkreśliła parlamentarzystka.

Polityka
Przemysław Czarnek: W PiS ciągle trwają poszukiwania kandydata. Spełniam dwa warunki, z trzecim mam jakiś problem
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Polityka
Warszawa patrzy na Waszyngton. Co zmienią wybory w USA?
Polityka
Powrót Instytutu Pokolenia. Donald Tusk go zlikwidował, dawni twórcy przywrócili
Polityka
Wybory prezydenckie w Polsce. Paweł Kukiz ocenia polskie społeczeństwo: Ogłupione
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Polityka
Prezydent Lubina Robert Raczyński: Zostałem zohydzony