Balon szpiegowski Chin nad USA. Waszyngton opóźnia nałożenie sankcji

Kiedy w lutym chiński balon szpiegowski przeleciał nad Stanami Zjednoczonymi, niektórzy amerykańscy urzędnicy byli przekonani, że to wtargnięcie zmobilizuje Waszyngton do podjęcia szeregu działań przeciwko Chinom. Decyzje odłożono z uwagi na utrzymanie relacji z Pekinem.

Publikacja: 11.05.2023 08:13

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Foto: AFP

Zamiast tego Departament Stanu USA wstrzymał sankcje związane z prawami człowieka i kontrolą eksportu, aby spróbować ograniczyć straty w stosunkach z Chinami - informuje agencja Reutera powołując się na wewnętrzną korespondencję władz i rozmowy z urzędnikami.

Zaplanowane przez administrację Bidena kroki zaalarmowały niektórych urzędników amerykańskich. W amerykańskim rządzie doszło do podziału między zwolenników ostrzejszej reakcji a politykami, którzy opowiadają się za bardziej powściągliwym podejściem.

Czytaj więcej

Szef MSZ Chin mówi o "zmrożeniu relacji z USA"

Choć Departament Stanu zasygnalizował niezadowolenie USA z powodu pojawienia się balonu, odkładając zaplanowaną wizytę sekretarza stanu Antony'ego Blinkena w Pekinie, wewnętrzna wiadomość Departamentu Stanu, do której dotarła agencja Reutera, wskazują, że wyżsi rangą urzędnicy opóźniali planowane działania przeciwko Chinom.

Administracja prezydenta Joe Bidena starała się zapobiec dalszemu pogorszeniu relacji z komunistycznym rządem Chin, które zdaniem wielu analityków znalazły się w najgorszym punkcie od 1979 roku.

Byli dyplomaci i członkowie Kongresu z obu partii argumentowali, że USA muszą utrzymywać otwarte kanały komunikacji z Pekinem, aby uniknąć nieporozumień i reagować na kryzysy.

Według źródeł obecna polityka zbyt mocno trzyma się wcześniejszej strategii zaangażowania, która umożliwiała Chinom wymuszanie ustępstw w zamian za dialog na wysokim szczeblu, który często przynosiły niewiele konkretnych rezultatów.

Informatorzy agencji Reutera przekazali, że Antony Blinken w dużej mierze przekazał obowiązki związane z polityką wobec Chin zastępcy sekretarza stanu Wendy Sherman, drugiemu rangą dyplomacie Stanów Zjednoczonych.

Polityka
Ameryka straszy cłami. Latynosi: prawdziwy priorytet Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Polityka
Sankcje wobec Rosji przedłużone. UE spiera się o rosyjskie aktywa
Polityka
Łukaszenko i jego przyjaciele. Kto zadzwonił z gratulacjami do Mińska?
Polityka
Lider CDU skorzysta z głosów AfD? Chodzi o granice Niemiec
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Polityka
Partia Finów idzie do wyborów, by usunąć ze szkół „perwersję”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku