Qin podkreślił przede wszystkim, że USA muszą zmienić sposób podejścia do kwestii Tajwanu i powstrzymać się od podkopywania zasady "Jednych Chin".
Pekin uważa Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Władze Chin nigdy nie wyrzekły się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad Tajwanem. Tymczasem USA dostarczają Tajwanowi uzbrojenie i sygnalizują, że broniłyby wyspy, gdyby Chiny chciały zmienić siłą status quo w rejonie Cieśniny Tajwańskiej.
Czytaj więcej
Wojna na Ukrainie może zbliżać się do punktu zwrotnego - uważa Henry Kissinger, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA i sekretarz stanu w administracji dwóch amerykańskich prezydentów.
Do poważnego kryzysu w relacjach USA z Chinami doszło po tym jak w sierpniu 2022 roku wizytę na Tajwanie złożyła ówczesna spikerka Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi. Po jej wizycie Chiny zorganizowały największe w historii ćwiczenia wojskowe w rejonie wyspy, w czasie których pociski wystrzeliwane przez chińską armię spadały u wybrzeży Tajwanu.
Pekin w ramach odwetu za wizytę Pelosi na Tajwanie ograniczył też kontakty między armią Chin a armią USA.