W centrum Paryża protestujący podpalali hałdy śmieci, po tym jak rząd Borne dzięki dziewięciu głosom przetrwał głosowanie wniosku o wotum nieufności.
Po tym jak premier Elisabeth Borne skorzystała z artykułu 49.3 konstytucji, by przeforsować podwyższenie wieku emerytalnego do 64 lat bez głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, w sondażu opublikowanym w poniedziałek przez BFMTV 68 proc. Francuzów deklarowało, że chciałoby upadku rządu.
Artykuł 49.3 francuskiej konstytucji pozwala na ratyfikację ustawy bez głosowania, jeżeli większość posłów nie opowie się za obaleniem rządu. Borne sięgając po niego w przypadku ustawy reformującej francuski system emerytalny zasygnalizowała, że francuskiemu rządowi nie udało się zapewnić sobie większości w Zgromadzeniu Narodowym dla tej reformy.
Czytaj więcej
W centrum Paryża protestujący podpalali hałdy śmieci, po tym jak rząd Elisabeth Borne, który realizuje reformę emerytalną, podwyższającą wiek emerytalny do 64 lat, przetrwał w Zgromadzeniu Narodowym głosowanie ws. wotum nieufności.
Wygrane przez rząd głosowanie ws. wotum nieufności oznacza, że reforma emerytalna, która - zdaniem rządzących - jest niezbędna, by ocalić francuski system emerytalny przed załamaniem, będzie nadal realizowana.