Sejm w uchwale potępił "haniebną nagonkę" na Jana Pawła II

Sejm większością głosów przyjął uchwałę "w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II". Wcześniej projekt przyjęła sejmowa komisja kultury. Głosowanie poprzedziła ostra kłótnia na sali obrad.

Publikacja: 09.03.2023 17:38

Posłowie Zjednoczonej Prawicy na sali obrad ze zdjęciami Jana Pawła II

Posłowie Zjednoczonej Prawicy na sali obrad ze zdjęciami Jana Pawła II

Foto: PAP, Rafał Guz

amk

Po emisji w TVN24 dokumentu "Franciszkańska 3" z cyklu "Bielmo" Marcina Gutowskiego, z którego wynika, że Karol Wojtyła jeszcze zanim został papieżem wiedział o przestępstwach seksualnych popełnianych przez księży-pedofili i współuczestniczył w ich ukrywaniu, przenosząc księży do innych parafii, posłowie złożyli dwa projekty uchwał.

Ten autorstwa Zjednoczonej Prawicy "broni dobrego imienia" Jana Pawła II, ten PSL-Koalicji Polskiej chce "upamiętnić papieża-Polaka".

Czytaj więcej

Ambasador USA „zaproszony” do MSZ. W tle dokument TVN24 o Janie Pawle II

Sejmowa komisja kultury przyjęła projekt Zjednoczonej Prawicy, ale z kilkoma poprawkami.

 Podczas głosowania odrzucono wniosek o odrzucenie projektu w całości i przyjęto poprawki przyjęte na etapie prac komisji kultury.

Posłowie przyjęli uchwałę o "obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II", która mówi m.in.: "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież  św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii. Próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści".

Za przyjęciem projektu opowiedziało się 271 posłów, przeciwko - 43. Wstrzymały się 4 osoby, nie głosowało 142 posłów, w tym 125 posłów KO, mimo obecności na sali.

Nie głosowali także Teresa Hałat z PiS, pięcioro posłów Lewicy - Romuald Ajchler, Arkadiusz Iwaniak, Przemysław Koperski, Karolina Pawliczak i Bogusław Wontor, pięcioro posłów Polski 2050 - Michał Gramatyka, Paulina Hennig-Kloska Paulina, Joanna Mucha, Mirosław Suchoń Mirosław i Paweł Zalewski.

Spośród parlamentarzystów opozycji za uchwałą zagłosowała Joanna Fabisiak z KO i  posłowie PSL - Koalicji Polskiej.

Poprało ją też siedmiu posłów Konfederacji, czworo Porozumienia, trzech Kukiz'15, trzech koła Polskie Sprawy i trzech niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler, Wojciech Maksymowicz i Łukasz Mejza).

Kłótnia w Sejmie. Posłowie PiS wychodzą podczas wystąpienia Joanny Senyszyn

Podczas poprzedzającej głosowanie debaty w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości twierdzili, że papież nie potrzebuje obrony, gdyż świadczą o nim jego dokonania i nauczanie.

- Apeluję do wszystkich Polaków w kraju i na świecie o podjęcie wszelkich działań w obronie naszego wybitnego rodaka, nie lękajcie się - mówiła Urszula Rusecka z PiS.

Posłowie opozycji zarzucają Zjednoczonej Prawicy nieprzyjmowanie do wiadomości faktów i niechęć do ujawnienia przestępstw i ukarania winnych.

W emocjonalnym wystąpieniu Paweł Kowal z KO pytał, co czułby Jan Paweł II oglądając wiadomości w TVP "jak za Urbana", albo co powiedziałby na audycję  w Radiu Szczecin, która przyczyniła się do ujawnienia tożsamości ofiary pedofila.

- Co by mówił, gdyby słuchał Janusza Kowalskiego? Wam sie to wszystko klei? Uważacie, że pomagacie? - pytał zdenerwowany Kowal.

Na wystąpienie posła KO także nerwowo zareagował prowadzący obrady marszałek Terlecki, który zarzucił mu, że "stanął po stronie przeciwników Polski" i "powinien się wstydzić". Posłowie PiS krzyczeli w tym czasie do Kowala "Judasz! Judasz!".

Posłanka Lewicy Joanna Senyszyn zarzuciła rządzącym, że "strojąc się w piórka obrońców papieża" znaleźli kolejny temat, który skonsoliduje ich wyborców i sympatyków w obronie"przed kompromitującymi faktami".

- Jan Paweł II praktykował kulturę tajności, interes Kościoła przedkładał ponad prawdę,  krzywdę ofiar księży pedofilów i uczciwość, a to kładzie się cieniem na jego pontyfikacie – kontynuowała posłanka.

W tym momencie grupa posłów Zjednoczonej Prawicy zdecydowała się opuścićsalę obrad.

Joanna Scheuring-Wielgus mówiła, że Jan Paweł II jest "współodpowiedzialny za krzywdy, których doznają niewinne dzieci" i apelowała o szybkie działania oraz by nie obwiniać dziennikarzy, że dają głos ofiarom, tylko otworzyć kościelne archiwa.

Artur Dziambor (Wolnościowcy) powiedział z mównicy, że Prawo i Sprawiedliwość "spanikowało" i niszczy pamięć o Janie Pawle II.

- Jesteście w dziwacznej frakcji w tej izbie, która esbeckie dokumenty, jeśli mówią źle o kimś, kogo lubicie, są w oczywisty sposób sfałszowane, a jeśli mówią coś złego o tych, których nie lubicie, to są to niezbite dowody, że dobrze, że tego kogoś nie lubicie - mówił Dziambor.

Zarzucił rządzącym, że dążą do przyjęcia uchwały, która będzie kontrą do reportażu telewizyjnego, zamiast oddać sprawę historykom.  - Chcecie, żeby pamięć o Janie Pawle II stała się sprawą polityczną i chcecie przytulić się do tej pamięci - mówił polityk Wolnościowców.

Władysław Kosiniak-Kamysz z kolei stwierdził, że "nie da się wymazać tego, co JPII zrobił dla Polski, Europy i świata", więc PSL będzie "stać po stronie wielkości i świętości" Jana Pawła II.

Zaznaczył jednak, że kościół powinien otworzyć archiwa, a jego grzechy powinni przeanalizować historycy.

- Trzeba zadośćuczynić i przeprosić – to jest zgodne z nauczaniem JPII - powiedział szef PSL.

Po emisji w TVN24 dokumentu "Franciszkańska 3" z cyklu "Bielmo" Marcina Gutowskiego, z którego wynika, że Karol Wojtyła jeszcze zanim został papieżem wiedział o przestępstwach seksualnych popełnianych przez księży-pedofili i współuczestniczył w ich ukrywaniu, przenosząc księży do innych parafii, posłowie złożyli dwa projekty uchwał.

Ten autorstwa Zjednoczonej Prawicy "broni dobrego imienia" Jana Pawła II, ten PSL-Koalicji Polskiej chce "upamiętnić papieża-Polaka".

Pozostało 92% artykułu
Polityka
Sikorski: Zapytałbym Błaszczaka, dlaczego nie znalazł rakiety, która spadła obok mojego domu
Polityka
Sondaż: Przemysław Czarnek, Karol Nawrocki, Tobiasz Bocheński? Kto ma szansę na najlepszy wynik w wyborach?
Polityka
Gabinet polityczny Donalda Tuska po nowemu. Premierowi nie doradza już 23-latek
Polityka
Ryszard Petru o wolnej Wigilii: Łatwo się rzuca takie prezenty
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Polityka
Kucharczyk: PiS nie ma idealnego kandydata na prezydenta. Powodem spory w partii