19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 16:23 Publikacja: 17.12.2022 16:13
Foto: PAP, Szymon Łabiński
Na efekcie synergii między liderami i formacjami zyskują zarówno prezes PSL, jak i przewodniczący Polski 2050. To również czytelny sygnał do największej partii opozycyjnej, Platformy Obywatelskiej. W sobotę politycy PO zobaczyli po raz pierwszy tak dobitnie, że możliwa jest konsolidacja opozycji bez nich. I to w chwili, gdy opozycja w Sejmie jest jeszcze przed najważniejszymi ustaleniami dotyczącymi możliwego formatu startu.
W polityce liczą się nie tylko nowe fakty, ale też ich kontekst. Wyczucie czasu, moment i wybrana chwila. W tym tygodniu ze strony Platformy płynęły - oczywiście kuluarowo - bardzo intensywne sygnały, że porozumienie z Polską 2050 jeśli chodzi o wspólny start jest możliwe, a relacje między Tuskiem a Hołownią są coraz lepsze. I tak się złożyło, że w sobotę na spotkaniu inaugurującym akcję pod hasłem “Uczciwa Polska” ludowców - czyli ważnego dla nich, składającego się z trzech elementów projektu obywatelskiego - pojawia się jako “gość specjalny” na zaproszenie PSL Szymon Hołownia. I widać, że mimo kilku różnic dotyczących merytoryki (np. rozłożenie akcentów w kwestii energetyki atomowej) między liderami jest chemia, a atmosfera dyskusji jest dobra. Wybrzmiewają istotne dla obydwu partii kwestie: zmiana pokoleniowa w polityce, odejście od polaryzacji, rozmowa o programie, a nie tylko o czystej polityce. I dlatego obydwu liderom ta rozmowa i to wspólne spotkanie - pierwsze takie spotkanie “w terenie” polityków sejmowej opozycji od czasu Campus Polska Przyszłości - się bardzo opłacało. Obydwaj pokazali, że są w grze - i to niekoniecznie jest gra Platformy. Nawet mimo oficjalnej deklaracji Hołowni, że jego udział w tym spotkaniu nie przesądza wspólnych list z PSL, jak i nie oznacza to z kolei, że przesądzone są listy z PO.
- Uznaję pomoc militarną, wojskową dla Ukrainy za rzecz ważną w kontekście strategicznym i geopolitycznym dla państwa polskiego - mówił na konferencji prasowej kandydat na prezydenta wspierany przez PiS Karol Nawrocki, prezes IPN.
- Ukraina niepodległa, suwerenna i sama decydująca o swoich losach, to nie tylko sprawiedliwość dziejowa, ale warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy - mówił na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Donald Tusk.
Chodzi o przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko partii politycznej, która jest dzisiaj w opozycji - mówił w czasie konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W rozmowie z Wprost.pl, Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji, poruszył temat języka nienawiści oraz roli polityków w zwalczaniu tego zjawiska w przestrzeni publicznej i internecie.
Mamy na to całą kadencję, by doprowadzić do końca rozliczenia i wprowadzić reformy. Kluczową sprawą jest w tej chwili wygranie wyborów prezydenckich, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że część naszych planów nie może być zrealizowanych z Andrzejem Dudą lub jakimkolwiek innym prezydentem wywodzącym się z obozu Zjednoczonej Prawicy - mówi posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.
Rozmawialiśmy o potencjalnych rozmowach pokojowych, o wstrzymaniu działań wojennych na froncie, w kontekście zabezpieczenia wtedy Ukrainy, (o tym) jakie mogą być działania podjęte przez NATO, aby to bezpieczeństwo umocnić - mówił po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim prezydent Andrzej Duda.
W Moskwie wprost demonstrują, że nie szanują przywódców państw europejskich i nie widzą na mapie Europy miejsca dla niepodległej Ukrainy. Układy chcą zawierać wyłącznie ze Stanami Zjednoczonymi. I Chinami.
- Uznaję pomoc militarną, wojskową dla Ukrainy za rzecz ważną w kontekście strategicznym i geopolitycznym dla państwa polskiego - mówił na konferencji prasowej kandydat na prezydenta wspierany przez PiS Karol Nawrocki, prezes IPN.
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wystosowała pozew przeciwko Elonowi Muskowi za spóźnione ujawnienie zakupu dużego pakietu akcji Twittera – serwisu społecznościowego, który miliarder chwilę później przejął.
Rynek kryptoaktywów doczekał się w końcu racjonalnych ram prawnych – podkreśla w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” dr Adrian Rycerski z Uniwersytetu SWPS.
Nowy gmach ambasady RP w Berlinie został ukończony. Jego uroczyste otwarcie nastąpi 17 stycznia 2025 roku. Monumentalny obiekt stoi przy reprezentacyjnej berlińskiej alei Unter den Linden.
Niemcy mogą być jedną z największych ofiar ceł USA, które zapowiedział Donald Trump – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.
- Ukraina niepodległa, suwerenna i sama decydująca o swoich losach, to nie tylko sprawiedliwość dziejowa, ale warunek bezpieczeństwa Polski i całej Europy - mówił na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Donald Tusk.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas