Przez długi czas można było odnieść wrażenie, że wielu Niemców nie wyobraża sobie nikogo innego niż Angela Merkel na stanowisku kanclerza. Przez 16 lat kierowała rządem Niemiec, a do osiągnięcia rekordu kanclerza Helmuta Kohla (CDU) zabrakło jej raptem kilku dni.
Czytaj więcej
Była kanclerz Niemiec Angela Merkel broniła swojej polityki wobec Rosji przed lutową inwazją na Ukrainę, mówiąc, że zabrakło jej sił, by wpłynąć na Władimira Putina.
Jak wynika z reprezentatywnego sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej Civey dla gazet grupy medialnej Funke, 71 procent respondentów nie chciałoby powrotu niemieckiej polityk na stanowisko kanclerza. Tylko niespełna jedna czwarta (23 proc.) byłaby za.
Krytyka polityki wobec Rosji
Angela Merkel nie wypada najlepiej nawet w porównaniu z pogrążonym w kryzysie jej następcą Olafem Scholzem (SPD) . Zaledwie 43 procent respondentów uważa, że Merkel jako szefowa rządu była od niego lepsza. 41 procent jest jednak innego zdania, a 16 procent jest niezdecydowanych.
Angela Merkel odeszła z urzędu 8 grudnia 2021 roku. Kilka tygodni później rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Od tego czasu polityka Merkel wobec Rosji znalazła się pod pręgierzem ostrej krytyki ze strony niemieckiej opinii publicznej. Krytykowane są zwłaszcza decyzje dotyczące Nord Stream 2 oraz sprzedaży niemieckich magazynów gazu Gazpromowi. Krytykowana jest również powolna od lat rozbudowa energii odnawialnych.