19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 16.01.2025 02:57 Publikacja: 29.09.2022 14:26
Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1
Foto: AFP PHOTO / SWEDISH COAST GUARD
"Uszkodzenie rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 na wodach międzynarodowych na Morzu Bałtyckim budzi głębokie zaniepokojenie" - czytamy w oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej (North Atlantic Council, NAC), która jest najważniejszym organem decyzyjnym NATO.
W tekście zaznaczono, że wszystkie obecnie dostępne informacje wskazują, że do uszkodzenia gazociągów doszło w wyniku "celowych, niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych aktów sabotażu", zaś wycieki "stwarzają ryzyko dla żeglugi" i powodują "znaczne szkody dla środowiska". "Wspieramy dochodzenia prowadzone w celu ustalenia przyczyn szkody" - oświadczyła NAC.
Szwecja przygotowuje się do zmiany konstytucji, aby móc odbierać paszporty osobom, które uzyskały obywatelstwo w drodze oszustwa lub stanowią zagrożenie dla państwa. W konstytucji ma się też znaleźć prawo do aborcji.
„Nie możemy zgadywać, czego chce Donald Trump – musimy działać sami” – tak można podsumować wspólną konferencję Donalda Tuska i Wołodymyra Zełenskiego. W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Michał Płociński i Jędrzej Bielecki zastanawiają się, co oznaczają słowa premiera Polski o „gwarancjach NATO, których nikt nie odważy się złamać”.
Korea Południowa protestuje po tym, jak kandydat Donalda Trumpa na nowego szefa Pentagonu, Pete Hegseth odpowiedział pisemnie na pytania zadane mu przez amerykańskich senatorów. We wtorek Hegseth odpowiadał na pytania senatorów, którzy muszą wyrazić zgodę na objęcie przez niego stanowiska w amerykańskiej administracji.
O „brutalnym i skoordynowanym ataku” grupy mężczyzn na byłego premiera Gruzji Giorgiego Gacharię informuje jego partia Dla Gruzji.
Przez lata rząd USA wzywał Chiny do wykazania się „powściągliwością” w forsowaniu swoich roszczeń ws. Tajwanu i porzucenia gróźb militarnych w celu podporządkowania sobie demokratycznie rządzonej wyspy. Teraz - jak twierdzą niektórzy chińscy komentatorzy - siła tego od dawna utrzymywanego amerykańskiego stanowiska została podważona przez groźby prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa dotyczące przejęcia kontroli nad Grenlandią i Kanałem Panamskim, w razie potrzeby siłą.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała. Polska jest kluczem do relacji transatlantyckich – stwierdziła w Warszawie była ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher.
- Nie rozstrzygaliśmy jeszcze dziś o tym, na ile poszczególne państwa będą uczestniczyły ze swoim sprzętem w kontroli i patrolowania Morza Bałtyckiego - mówił po szczycie szefów państw państw i rządów Morza Bałtyckiego.
Na kilka dni przed inauguracją prezydenta-elekta Donalda Trumpa, NATO przejęło od Stanów Zjednoczonych dowództwo obrony przeciwlotniczej w Polsce. Ma to „zabezpieczyć” pomoc udzielaną Ukrainie przed decyzjami nowej administracji USA.
Karol Nawrocki, prezes IPN i kandydat popierany przez PiS w wyborach prezydenckich powtórzył na konferencji prasowej słowa, które padły w wywiadzie dla Polsat News. Nawrocki stwierdził, że „nie wyobraża sobie sytuacji, w której państwo odpowiedzialne za śmierć 120 tys. Polaków, niewyrażające zgody na podjęcie ekshumacji, nierozliczające się ze swojej przeszłości, będzie współtworzyła międzynarodowe instytucje, takie jak UE i NATO”
Podstawowy problem z wypowiedziami amerykańskiego prezydenta elekta, w których domaga się zwiększenia wydatków na obronność przez europejskich sojuszników, leży w tym, że… akurat w tym wypadku ma rację.
Grenlandia jest ważna dla bezpieczeństwa narodowego USA - mówił w rozmowie z Fox News amerykański kongresman Mike Waltz, który w przyszłej administracji Donalda Trumpa ma objąć stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.
Lider niemieckiej opozycji, Friedrich Merz, typowany na kanclerza po zaplanowanych na przyszły miesiąc przyspieszonych wyborach, zapowiedział, że Niemcy zwiększą wydatki na obronę, ale nie zobowiążą się do osiągnięcia celu wydatków obronnych NATO, do czego wzywa prezydent-elekt USA Donald Trump.
Populiści chcą bazować na niewiedzy: za rzadko chwalimy to, co działa. Tymczasem i III Rzeczpospolitą mamy za co docenić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas