Müller: Dawne spory Polski z UE są dziś jak dziecinna igraszka

Liczymy na to, że KE nie będzie pozostawać w sporze politycznym, który jest obecnie w Brukseli drugorzędny - powiedział w Radiu ZET rzecznik rządu Piotr Müller.

Publikacja: 10.03.2022 08:22

Rzecznik rządu Piotr Müller

Rzecznik rządu Piotr Müller

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

amk

Rzecznik rządu omawiał sytuację uchodźców, których już prawie 1,5 mln znalazło się w Polsce po napaści Rosji na Ukrainę.

Samorządy, które są najbardziej obciążone pomocą dla uchodźców, alarmują, że do tej pory nie funkcjonuje rządowa koordynacja z poziomu wojewodów.

Müller tłumaczył, że obecna sytuacja jest najpoważniejszym wyzwaniem humanitarnym od czasów II wojny światowej, a rząd opracował projekt ustawy dotyczącej pomocy dla uchodźców. Wczoraj przyjął ją Sejm, projekt czeka na decyzję Senatu.

Czytaj więcej

Ustawa dla uchodźców już uchwalona. Przepisy o bezkarności zostały

Rzecznik zapewniał, że rząd jest "elastyczny" w kwestii finansowania samorządowej pomocy.

Müller stwierdził, że Polska nie domaga przymusowej relokacji uchodźców, bo jest takiemu przymusowi generalnie przeciwna, a w ramach UE nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o przemieszczanie się. Czym innym jednak solidarne ponoszenie kosztów finansowych tej pomocy, dlatego rząd będzie zwracać się  do UE o większą niż deklarowana w wysokości 500 mln euro, wypłatę dla Polski z przeznaczeniem na pomoc dla Ukraińców.

Pytany o to, na co obecnie  liczy polski rząd, rzecznik odpowiedział: Że KE nie będzie w sporze politycznym, który teraz jest w Brukseli drugorzędny.

- Stare spory Polski z UE wyglądają w tej chwili jak dziecinna igraszka na tle tego, co się dzieje na wschodzie - ocenił polityk PiS.

Müller uważa, że stare spory Polski z UE wyglądają w tej chwili jak dziecinna igraszka na tle tego, co się dzieje na wschodzie, a UE już kilka razy pokazywała, że "od porozumienia dzielną nas niuanse", lecz sytuacja stała w miejscu.

- Z naszej strony jest dobra wola, ze strony UE też. Możliwe, że w tym miesiącu temat zostanie zamknięty  - mówił rzecznik, wskazując, że bazą do porozumienia w kwestii likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN powinien być projekt złożony przez prezydenta Dudę.

Polityka
Rafał Trzaskowski dostał misję międzynarodową. Znamy jego plany na kampanię
Polityka
„Wołodymyr Zełenski to rozumie, oni nie”. Donald Tusk i Radosław Sikorski krytykują PiS i Konfederację
Polityka
Sondaż: Czy Donald Tusk może poprawić sytuację gospodarczą Polski? Polacy sceptyczni
Polityka
Kaczyński odpowiada na wpisy Tuska. „Woli być liderem antyamerykańskiej rebelii”
Polityka
Radosław Sikorski krytykuje działania Donalda Trumpa. „To błąd”