W piątek do Sejmu wpłynął projekt ustawy posłów Prawa i Sprawiedliwości, noszący tytuł „o ochronie niezawisłości sędziowskiej i szczególnych zasadach odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów”.
Autorzy wskazują, że projekt zmierza do realizacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 15 lipca 2021 r. C-791/19, tj. zgodności polskiego systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów z prawem UE. Jak czytamy w uzasadnieniu, "intencją proponowanych zmian jest wykonanie orzeczenia TSUE w taki sposób, by odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów nie znajdowała się gestii Izby Dyscyplinarnej". Jednocześnie proponowana zmiana przewiduje pozostawienie Izby Dyscyplinarnej jako organu odwoławczego w sprawach odpowiedzialności zawodowej innych niż sędziowie grup zawodowych (prokuratorzy, adwokaci, radcowie prawni czy notariusze).
Czytaj więcej
W piątek do Sejmu wpłynął projekt ustawy posłów Prawa i Sprawiedliwości, noszący tytuł "o ochronie niezawisłości sędziowskiej i szczególnych zasadach odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów".
Swoje oświadczenie w sprawie projektu wydała w piątek Solidarna Polska, podkreślając w nim, że „konsekwentnie podtrzymuje swoje stanowisko, że jest gotowa popierać gruntowną reformę sądownictwa”. „Zmiany powinny usprawnić funkcjonowanie sądów. Muszą także zakończyć anarchię wywołaną działaniami organów Unii Europejskiej, wspieranymi przez polityków opozycji i części sędziów” - czytamy w projekcie.
„Projekt ustawy złożony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, dotyczący odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, nie był konsultowana z Solidarną Polską. Był i pozostaje wyłączną inicjatywą parlamentarzystów PiS” - podkreślono.