„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 19 zł kwartalnie!
Aktualizacja: 24.12.2024 01:42 Publikacja: 01.02.2022 16:17
Foto: Philip Davali / Ritzau Scanpix / AFP
Mateusz Morawiecki jest dziś (1 lutego) w Kijowie, niedawno Andrzej Duda spotkał się w Wiśle z prezydentem Zełenskim. Na płaszczyźnie dyplomatycznej między naszymi krajami dzieje się więc wiele. Ale czy to ma przełożenie na konkretną pomoc Polski dla Ukrainy?
Ukraina ma wielu przyjaciół, ale Polska z pewnością zalicza się do tych najlepszych! Nasz prezydent ma pełne zrozumienie u Andrzeja Dudy. W czasie ostatniego spotkania doszli oni do porozumienia w wielu dziedzinach i wszystko, czego jesteśmy dziś świadkami jest wdrożeniem tych uzgodnień. Jesteśmy zadowoleni z praktycznego wsparcia, jakie otrzymujemy z Polski we wszystkich obszarach, od wojskowego po polityczny i gospodarczy. Jest za wcześnie na ujawnienia wszystkich uzgodnień, w szczególności tych wojskowych. Jednak nie ma wątpliwości, że Polska robi wszystko, co może, aby w obecnych okolicznościach wspierać Ukrainę.
Prezydent Gruzji żąda powtórzenia wyborów parlamentarnych, demonstranci co wieczór zapełniają centrum stolicy, a Zachód wprowadza wciąż nowe sankcje.
Joe Biden poinformował w poniedziałek, że zmienił wyroki 37 z 40 więźniów federalnych, którzy zostali skazani na karę śmierci. Ustępujący prezydent USA przekształcił je w wyroki dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości zwolnienia warunkowego.
Główna partia opozycyjna zagroziła impeachmentem premierowi, który pełni obecnie obowiązki prezydenta, Hanowi Duck-soo, jeśli ten nie zatwierdzi ustawy powołującej specjalnego prokuratora, który miałby zająć się postępowaniem dotyczącym nieudanej próby wprowadzenia stanu wojennego w Korei Południowej przez prezydenta Yoon Suk-yeola.
Konfrontacja z izraelskim wymiarem sprawiedliwości to zadanie trudniejsze niż, jak na razie, zmagania z wrogami państwa żydowskiego.
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług internetu światłowodowego i telewizji. Widać to nie tylko przez pryzmat oferty, ale również infrastruktury. Firma buduje sieć stacjonarną w całej Polsce, w każdym kwartale przyłączając do niej kolejne dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. Od lat rośnie też liczba nadajników operatora. Wszystko dlatego, że zapotrzebowanie na szybki internet i zużycie danych w domu i poza domem rośnie w niespotykanym tempie.
Prezydent-elekt Donald Trump oskarżył Panamę o pobieranie zbyt wysokich stawek za korzystanie z Kanału Panamskiego. Zapowiedział, że jeśli Panama nie będzie zarządzała kanałem w „akceptowalny” dla USA sposób, zażąda zwrotu kanału Stanom Zjednoczonym.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Tureckie linie lotnicze Turkish Airlines zostały oficjalnie wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa po tym jak udokumentowały, że są przewoźnikiem lotniczym, który lata do największej liczby krajów na świecie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Robert Fico pisze w mediach społecznościowych o zapewnieniach Władimira Putina, dotyczących gotowości do dalszego dostarczania gazu na Zachód.
Węgierski MOL złożył ofertę zakupu rafinerii w Burgas. Zakłady należą do rosyjskiego Łukoilu, który ma zakaz sprowadzania i przerobu w Bułgarii rosyjskiej ropy. Oprócz MOL w przetargu uczestniczy jeszcze sześciu innych chętnych.
Prezydent Gruzji żąda powtórzenia wyborów parlamentarnych, demonstranci co wieczór zapełniają centrum stolicy, a Zachód wprowadza wciąż nowe sankcje.
Zdjęcia satelitarne pokazują, że Korea Północna zwiększa przepływ broni do Rosji, informuje "Wall Street Journal".
Wiele oświadczeń, w szczególności szefa rządu, świadczy o tym, że nie uznaje się prawa, nie uznaje się, że prawo obowiązuje. Obowiązuje to, co jest aktualną wolą władzy - mówił w czasie oświadczenia dla mediów prezes PiS Jarosław Kaczyński.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Największym wrogiem Izraela jest Iran, który geograficznie jest daleko, ale z jakiegoś dziwnego powodu cały czas myśli o zniszczeniu nas - mówi rabin Szalom Dow Ber Stambler, szef polskiego oddziału Chabad Lubawicz, który jest pierwszym gościem nowego podcastu „Rzeczpospolitej” pod nazwą „Globalny Chrząszcz”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas