Zdaniem gościa Zuzanny Dąbrowskiej, przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi, mogą zaszkodzić w utrzymaniu stanowiska, ostatnie doniesienia dotyczące katastrofy smoleńskiej. We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rząd nie poprze kandydatury Tuska, ponieważ istnieje obawa, że zostaną postawione mu zarzuty przez prokuraturę.
Kadencja Donalda Tuska kończy się na wiosnę 2017 r. Prof. Wawrzyk zauważył, że ewentualny wybór na drugą kadencję obecnego szefa RE, będzie decyzją wszystkich przywódców. - Kandydatury nie musi składać kraj, z którego pochodzi kandydat – powiedział prof. Wawrzyk.
- Wstrzymanie się od głosu przez polski rząd nie zmieniłoby sytuacji – mówił gość #RZECZoPOLITYCE. Ekspert dodał, że mimo braku poparcia ze strony własnego kraju, Tusk i tak mógłby zostać wybrany na drugą kadencję. - Mimo, że jest bardzo źle oceniany jako przewodniczący – twierdził prof. Wawrzyk.
Zdaniem gościa, brak poparcia rządu PiS dla Tuska, zostałoby jednak źle odebrane przez głosujących. - Bez zgłoszenia i poparcia danego kraju trudno przypuszczać, aby pozostali przywódcy zgodzili się na kandydata, który nie ma poparcia własnego państwa – uważa prof. Wawrzyk.
Jak przekonywał profesor z UW, poprzednik Tuska Belg Herman van Rompuy, zdecydowanie inaczej sprawował funkcję szefa RE. Był bardziej aktywny, poruszał wszystkie kluczowe problemy Unii Europejskiej w trakcie swojej kadencji i był szczególarzem.