Reforma edukacji, wycinka drzew, ustawa o metropolii warszawskiej czy wetowanie uchwał o in vitro – w kontaktach samorządów z partią rządzącą jest coraz więcej punktów zapalnych. To przygrywka przed czekającymi nas partyjnymi potyczkami.
Warszawie udało się przekonać ministra finansów, by zrezygnował z opodatkowania umorzeń długów za czynsz. Jednak ci, którym np. anulowano mandaty za jazdę bez biletu, muszą wpisać kwotę umorzenia do formularza podatkowego.
Jak tłumaczy rzecznik Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski, resort zdecydował się na zaniechanie poboru podatku w kwestii o największej społecznej wadze, czyli należności z tytułu opłat mieszkaniowych. – W tej sprawie po konsultacji z przedstawicielami samorządów zostało wydane rozporządzenie ministra finansów. Od przyszłego roku chcemy tę sytuację unormować przepisem ustawowym – zapowiada.
Tłumaczy, że inaczej jest np. z umorzeniem tzw. opłat dodatkowych, czyli np. za przejazd bez ważnego biletu. – Są to kwestie niezwykle różnorodne i wieloaspektowe. Oczywiście im też się przyglądamy, ale w tym momencie nie ma zmiany przepisów – wyjaśnia.
W piątek wojewoda pomorski Dariusz Drelich unieważnił uchwałę rady miasta Gdańska dotyczącą „Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska", czyli finansowania zabiegów in vitro.– Decyzja wojewody ma wydźwięk polityczny, a nie merytoryczny – uważa wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk.