Senator PiS o lex TVN: USA to nasz sojusznik. Trzeba na to patrzeć

- Nawet przeciwnicy TVN uważają, że w imię obrony słowa trzeba dać spokój tej stacji - mówi senator PiS Jan Maria Jackowski, który w głosowaniu nie poparł nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Publikacja: 20.12.2021 18:46

Jan Maria Jackowski, senator PiS

Jan Maria Jackowski, senator PiS

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Senator Jan Maria Jackowski jest jedynym parlamentarzystą Prawa i Sprawiedliwości, który głosował przeciw nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W rozmowie z RMF FM powiedział, że w jego ocenie taką ustawę można było przygotować w sposób prawidłowy. 

- Najpierw dokonać analiz, następnie spotkać się z zainteresowanymi stronami rynku medialnego, a później proponować ustawę. Wtedy nie byłoby tego, co zostało odebrane jako działanie o charakterze konfrontacyjnym. To wywołało emocje - mówił Jackowski.

- To nie jest sytuacja zero-jedynkowa. Zwolennicy tej ustawy twierdzą, że Discovery jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie powinno otrzymać koncesji. Z drugiej strony KRRIT w 2015 nie zwracała uwagi na ten problem - dodał.

Czytaj więcej

Co zrobi Duda z lex TVN? „PiS tego nie wygra. Nie mają moralnego prawa”

Jackowski zwrócił uwagę, że piątkowy wynik głosowania w Sejmie został odebrany w Stanach Zjednoczonych jako uderzenie w kapitał amerykański. - Amerykanie są naszym sojusznikiem i z tego punktu widzenia też na tę ustawę należy patrzeć - powiedział.

- Oczywiście też mam krytyczne uwagi, nie tylko do TVN, ale nie wypowiadam ich publicznie. Nie recenzuję mediów publicznie. Sprawny polityk powinien sobie radzić w różnych mediach - wskazał.

Zdaniem senatora obecna sytuacja to "gigantyczna promocja stacji TVN". - Po drugie, nawet przeciwnicy tej stacji uważają, że w imię obrony słowa trzeba dać spokój TVN-owi. Ociepla się wizerunek stacji. To jest naturalny mechanizm w takich sytuacjach. Jeżeli się podejmuje działanie, trzeba wziąć pod uwagę tego rodzaju okoliczności - mówił.

Decyzja prezydenta

W piątek Sejm przyjął tzw. lex TVN - czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która - jeśli wejdzie w życie, zmusi właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży większości udziałów w stacji. Nowelizacja przewiduje, że większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza EOG.

Według nieoficjalnych informacji prezydent ma skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj więcej

Lex TVN. Nieoficjalnie: Prezydent Duda nie podpisze nowelizacji ustawy medialnej
Polityka
Polski samozwaniec stworzył własną gwardię. „Gotów poświęcić życie dla prezydenta”
Polityka
Szymon Hołownia o papieżu Franciszku: Kiepski polityk, dobry proboszcz
Polityka
Rafał Trzaskowski nawiązuje do śmierci papieża Franciszka. Mówi, co łączy wiarę z polityką
Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej