Prezydent Serbii: Damy NATO 24 godziny na reakcję

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic dał NATO 24 godziny na reakcję w przypadku wybuchu przemocy wobec Serbów w Kosowie. Zadeklarował jednocześnie, że jego kraj chce rozwiązać sytuację pokojowo.

Publikacja: 27.09.2021 11:25

Prezydent Serbii: Damy NATO 24 godziny na reakcję

Foto: AFP

Od kilku dni sytuacja na granicy serbsko-kosowskiej jest napięta. Władze w Belgradzie oskarżają sąsiadów o prowokacyjne działanie na północy swojego terytorium, obszaru, gdzie głównie mieszka serbska mniejszość etniczna.

Wcześniej rząd w Prisztinie postanowił, że samochody wjeżdżające do Kosowa z Serbii będą musiały zdejmować serbskie tablice rejestracyjne.

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic już w ubiegłym tygodniu wezwał żołnierzy NATO stacjonujących w Kosowie do zapewnienia ochrony obywatelom Serbii.

Czytaj więcej

Granica Serbii z Kosowem zablokowana. Spór o tablice rejestracyjne

Teraz w rozmowie sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem powiedział, że Serbia nie wkroczyła do Kosowa, ponieważ nie ma do tego prawa na mocy porozumienia w Kumanowie. 

- Poczekamy 24 godziny na reakcję NATO i jeśli pogrom naszej ludności będzie trwał, Serbia zareaguje i nie pozwoli na powtórkę tego, co wydarzyło się w 1995 i 2004 roku - przekazał Vucic.

Prezydent Serbii skrytykował również przedstawicieli NATO i Unii Europejskiej. - Mamy 14 samolotów MiG-29. Oni myśleli, że żartuję. Czy Serbia nie ma prawa do latania swoimi helikopterami lub samolotami w środkowej Serbii? Unijni urzędnicy przez tydzień nie oburzali się z powodu wozów opancerzonych kosowskiej policji, ale zrobili to w momencie, gdy Serbia pokazała, że nie pozwoli się upokorzyć - mówił.

Polityka
Administracja Donalda Trumpa chce cofnąć zwolnienia pracowników ds. bezpieczeństwa jądrowego. Ale nie wie, jak się z nimi skontaktować
Polityka
Timothy Snyder: Elon Musk chce skolonizować Europę
Polityka
Marco Rubio rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. „Możliwość potencjalnej współpracy”
Polityka
Dlaczego Zełenski nie podpisał z USA umowy ws. metali ziem rzadkich? Polityk zdradza
Polityka
Metale ziem rzadkich. Brak porozumienia między USA a Ukrainą. Nieoficjalnie: Zełenski nie podpisał