Czarnek: Kary dla Polski ws. Turowa to wybryk pani sędzi związanej z EPL

To skandal, żeby jednoosobowo jakaś pani Lapuerta zamykała nam kopalnie, miejsca pracy dla ponad 1000 osób, burzyła fundamenty bezpieczeństwa energetycznego ważnego kraju europejskiego i kazała płacić za to – mówił Przemysław Czarnek w Polsat News.

Publikacja: 22.09.2021 08:52

Czarnek: Kary dla Polski ws. Turowa to wybryk pani sędzi związanej z EPL

Foto: PAP, Roman Zawistowski

amk

Minister edukacji i nauki mówił m.in. o zapowiedzianej reformie systemu pracy nauczycieli. Ma ona być związana z podwyżkami, ale też z odbiurokratyzowaniem ich pracy. Wczoraj zostały przedstawione jej założenia.

Nauczyciele, w tym nauczycielska "Solidarność", krytykują jej założenia.

Czytaj więcej

Ministerstwo zapowiada więcej pieniędzy dla nauczycieli

Czarnek w programie "Graffiti" zapewniał, że reforma nie zakłada zwiększenia godzin pracy nauczycieli, a jedynie "zmianę akcentów w ramach czasu pracy".

 Minister zapewnił, że jego resort "zaoferował bardzo poważną reformę i jest w bardzo ścisłym dialogu ze związkami".

Czarnek komentował również konflikt polsko-czeski dotyczący kar za funkcjonowanie Kopalni Turów w Bogatyni, zaskarżonego przez Czechy do TSUE. Polska nie dostosowała się do polecenia TSUE, który nakazał zamknięcie kopalni do czasu ostatecznego wyroku, w związku z czym Trybunał nałożył na Warszawę 500 tys. euro kary dziennie.

Czytaj więcej

Rząd odpowiada TSUE: Nie zamkniemy kopalni w Turowie. Kara nieproporcjonalna

Zdaniem ministra edukacji, kara nałożona na Polskę jest "niezgodna z traktatami".

- Pani Lapuerta mogłaby sobie nawet milion dziennie wyznaczyć. To jest niezgodne z prawem - mówił polityk. - Radykalne przekroczenie uprawnień tej pani sędzi, związanej blisko z politykami Europejskiej Partii Ludowej, która na wojnie ideologicznej z Polską postanowiła sobie taki wybryk zrobić.

Czarnek dodał, że skandalem jest, że sędzia "jednoosobowo" chce zamknąć kopalnię, co wiąże się z utratą 1000 miejsc pracy i burzeniem bezpieczeństwa energetycznego "ważnego kraju europejskiego".

Ministra zapytano również o uchwały anty-LGBT, podjęte m.in. przez sejmik małopolski, które są powodem wstrzymania unijnych dotacji dla regionów, które takie uchwały podjęły. Szef resortu edukacji uważa, że w uchwałach tych nie ma nic kontrowersyjnego, bo jest to "promocja rodziny i wartości, na których rodzina się opiera".

- Natomiast notoryczne kłamstwa na temat tych uchwał doprowadziły do tego, że Unia Europejska szantażuje te samorządy, które absolutnie nikogo nie dyskryminują uważa Czarnek.

Polityka
Zaskoczenie dla Konfederacji? Nie Mentzen i nie Braun, wyborcy wskazali inne nazwisko
Polityka
Sondaż: Czy Karol Nawrocki może wygrać wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
„Stary, nie śmiej się”. Tak Trzaskowski zareagował na pytanie młodego człowieka
wybory prezydenckie
Politolog: Start Grzegorza Brauna to dobra wiadomość dla dwóch kandydatów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Zielony Ład? Nawrocki obiecuje referendum. „Sprawa egzystencjalna”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego