Reakcja UE. Przedstawi swój plan dla regionu Indo-Pacyfiku

Unia Europejska przedstawi w czwartek oficjalną strategię mającą na celu zwiększenie jej obecności w regionie Indo-Pacyfiku i przeciwstawienie się rosnącej potędze Chin.

Publikacja: 16.09.2021 11:31

Reakcja UE. Przedstawi swój plan dla regionu Indo-Pacyfiku

Foto: AFP

Francja, Niemcy i Holandia jako pierwsze pogłębiły swoje relacje z Indiami, Japonią i Australią. Przygotowany przez Unię Europejską plan, ma pokazać Pekinowi, że wspólnota sprzeciwia się rozprzestrzenianiu autorytaryzmu.

Środowe porozumienie między Stanami Zjednoczonymi, Australią i Wielką Brytanią w sprawie ustanowienia partnerstwa bezpieczeństwa dla Indo-Pacyfiku i wycofanie wartej 40 mld dolarów umowy dotyczącej okrętów podwodnych zaprojektowanych przez Francję nadwyrężyło zaufanie między sojusznikami - powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.

UE w ramach swojego planu określi szczegółowo, w jaki sposób zamierza pogłębić relacje ze swoimi sojusznikami w zakresie polityki środowiskowej, handlowej i cyfrowej. Wspólnota zamierza również zwiększyć swoją obecność na morzu, aby utrzymać otwarte szlaki handlowe.

Czytaj więcej

Australia zbuduje osiem okrętów podwodnych z napędem atomowym

Dyplomaci podkreślają, że plan nie jest wymierzony w Chiny, choć jednocześnie Bruksela ma świadomość, że zostanie on tak odebrany przez Pekin.

Plan ten może oznaczać większą aktywność dyplomatyczną UE w regionie, więcej personelu i inwestycji UE w Indo-Pacyfiku oraz zwiększenie obecności w zakresie bezpieczeństwa, np. poprzez wysyłanie statków na Morze Południowochińskie lub umieszczanie europejczyków na australijskich okrętach patrolowych.

Polityka
Administracja Donalda Trumpa chce cofnąć zwolnienia pracowników ds. bezpieczeństwa jądrowego. Ale nie wie, jak się z nimi skontaktować
Polityka
Timothy Snyder: Elon Musk chce skolonizować Europę
Polityka
Marco Rubio rozmawiał z Siergiejem Ławrowem. „Możliwość potencjalnej współpracy”
Polityka
Dlaczego Zełenski nie podpisał z USA umowy ws. metali ziem rzadkich? Polityk zdradza
Polityka
Metale ziem rzadkich. Brak porozumienia między USA a Ukrainą. Nieoficjalnie: Zełenski nie podpisał