Francja, Niemcy i Holandia jako pierwsze pogłębiły swoje relacje z Indiami, Japonią i Australią. Przygotowany przez Unię Europejską plan, ma pokazać Pekinowi, że wspólnota sprzeciwia się rozprzestrzenianiu autorytaryzmu.
Środowe porozumienie między Stanami Zjednoczonymi, Australią i Wielką Brytanią w sprawie ustanowienia partnerstwa bezpieczeństwa dla Indo-Pacyfiku i wycofanie wartej 40 mld dolarów umowy dotyczącej okrętów podwodnych zaprojektowanych przez Francję nadwyrężyło zaufanie między sojusznikami - powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.
UE w ramach swojego planu określi szczegółowo, w jaki sposób zamierza pogłębić relacje ze swoimi sojusznikami w zakresie polityki środowiskowej, handlowej i cyfrowej. Wspólnota zamierza również zwiększyć swoją obecność na morzu, aby utrzymać otwarte szlaki handlowe.
Czytaj więcej
Australia zbuduje osiem okrętów podwodnych z napędem atomowym po tym jak ogłoszono ustanowienie partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Partnerstwo obejmie m.in. pomoc Australii w pozyskaniu okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym.
Dyplomaci podkreślają, że plan nie jest wymierzony w Chiny, choć jednocześnie Bruksela ma świadomość, że zostanie on tak odebrany przez Pekin.