Rosja: Zawieszenie przez USA traktatu INF będzie bezprawne

Moskwa będzie nadal traktować regulacje zawarte w Układzie o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) po 2 lutego tego roku jako obowiązujące dla obu stron - zarówno Rosji jak i USA - zapowiedział wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow na konferencji resortów obrony i spraw zagranicznych poświęconej rakietom 9M729 , które - zdaniem USA - naruszają postanowienia traktatu.

Aktualizacja: 23.01.2019 09:49 Publikacja: 23.01.2019 09:13

Rosja: Zawieszenie przez USA traktatu INF będzie bezprawne

Foto: Digr [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

arb

- W ramach politycznego hazardu, USA ogłosiły plany zawieszenia obowiązywania traktatu INF 2 lutego, jeśli Rosja nie zaprzestanie rzekomego naruszania traktatu - powiedział Riabkow. Wiceszef MSZ dodał, że w związku z tym, iż Moskwa nie uważa, aby naruszała postanowienia traktatu, argument USA za zawieszeniem działania traktatu INF jest bezpodstawny, a decyzja o jego zawieszeniu nie ma mocy prawnej.

- W praktyce oznacza to, że w czasie tzw. zawieszenia traktatu, będzie on nadal obowiązywał obie strony - dodał Riabkow.

Z kolei dowódca rosyjskich wojsk rakietowych i artyleryjskich, gen. Michaił Matwiejewski podkreślił na spotkaniu z attache wojskowymi, że rakiety 9M729 nie naruszają postanowień traktatu.

- Rosja nie pozwala sobie na żadne naruszenia traktatu INF - zapewnił rosyjski generał.

Traktat INF został zawarty przez USA i ZSRR w grudniu 1987 roku. Na jego mocy obie strony zobowiązywały się nie rozmieszczać na terytorium Europy, ani nie prowadzić prac nad rozwojem rakiet o zasięgu 500-1000 km oraz 1000-5500 km zdolnych przenosić głowice atomowe.

Postanowienia traktatu mają naruszać rosyjskie rakiety 9M729, ale Rosja przekonuje, że maksymalny zasięg tych rakiet to 480 km.

Polityka
Trump chce przejąć kontrolę nad Strefą Gazy. Reaguje świat arabski i muzułmański
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Polityka
Wysłannik Trumpa: Plany USA ws. Strefy Gazy mogą dać Palestyńczykom więcej nadziei
Polityka
Trump nie wygra z Meksykiem
Polityka
Konrad Kobielewski: Kanada powinna przyjąć strategię „Canada First”, stając się supermocarstwem energetycznym
Polityka
Ukraina udostępni surowce Stanom Zjednoczonym? Wołodymyr Zełenski odpowiada